Nałogowe palenie marihuany zmienia przekazywanie sygnału w mózgu

FARMAKOTERAPIA

Autor: PAP/rynekaptek.pl   08-06-2011, 13:44

Długotrwałe palenie marihuany prowadzi do zmniejszenia liczby receptorów kanabinoidowych w mózgu - ostrzegli naukowcy z USA podczas tegorocznego spotkania Związku Medycyny Nuklearnej w San Antonio.

Receptory kanabinoidowe są obecne w naszym mózgu, biorą udział w wielu ważnych fizjologicznych i psychologicznych procesach, między innymi w odczuwaniu przyjemności, zdolności do koncentracji, poczuciu czasu, funkcjonowaniu pamięci, regulacji apetytu oraz odczuwaniu bólu. Receptory występujące w innych częściach ciała pełnią ważną rolę w regulacji fizjologii trawienia, krążenia krwi i oddychania.

Grupa naukowców z National Institute of Mental Health i National Institute on Drug Abuse w Bethesda pod kierunkiem Jussi Hirvonena badała zmiany w mózgach osób palących marihuanę codziennie metodą pozytonowej tomografii emisyjnej. Autorzy pracy zaobserwowali, że u nałogowców dochodzi do spadku liczby receptorów kanabinoidowych CB1 oraz, że liczba tych receptorów wraca do normy, kiedy przestaną palić marihuanę.

Według statystyk marihuana jest jednym z najczęściej stosowanych narkotyków na świecie. Substancją psychoaktywną obecną w marihuanie jest delta-9-tetrahydrokanabinol (THC), który wiąże się z naturalnie występującymi w naszym organizmie receptorami kanabinoidowymi.

Obecnie rozróżnia się dwa typy tych receptorów CB1 zaangażowany głównie w działanie ośrodkowego układu nerwowego i CB2 pełniące swoją rolę w układzie odpornościowym i komórkach macierzystych układu krążenia.

W badaniu wzięło udział 30 nałogowych palaczy marihuany. Zmiany w ich organizmach śledzono przez 4 tygodnie przy pomocy pozytonowej tomografii emisyjnej, metody która pozwala uzyskać informacje na temat fizjologii ludzkiego organizmu. Uczestnikom badania podawano znakowany radioaktywnie związek przypominający kanabinoidy, który wiąże się z receptorami CB1 w mózgu.

Wyniki badania wykazały, że u osób palących marihuanę liczba receptorów CB1 jest o około 20 proc. niższa niż u zdrowych osób nie palących marihuany regularnie. Negatywne skutki stosowania narkotyku były odwracalne i po kilku tygodniach abstynencji liczba receptorów rosła. KDO
Podobał się artykuł? Podziel się!

CZYTAJ TAKŻE

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH