Nanocząsteczki dostarczą leki – są postępy w badaniach

FARMAKOTERAPIA

Autor: cordis.europa.eu/ŁS/rynekaptek.pl   07-01-2015, 16:03

Nanocząsteczki dostarczą leki – są postępy w badaniach Optymalizacja dostarczania i działania leków przełoży się na stworzenie bezpiecznych i skutecznych, doustnych lub dospojówkowych systemów dostarczania leków (fot. Fotolia)

Naukowcy z UE chcą opracować doustne i dospojówkowe systemy dostarczania leków i zoptymalizować wskaźnik przenikania nanonośników.

Naukowcy są świadomi, że poważnym problemem związanym z nanocząsteczkowymi systemami dostarczania makrocząsteczek, takich jak: leki na bazie białek, peptydów lub DNA, jest przenikanie warstw śluzówki w wystarczających stężeniach.

Stąd pomysł na realizację projektu "Mucus permeating nanoparticulate drug delivery systems" finansowanego przez UE. Projekt został zainicjowany, aby zwiększyć przenikanie makrocząsteczek poprzez warstwę śluzowo-żelową bez uszkadzania jej oraz zwiększyć ich biodostępność w miejscach docelowych.

Specjaliści chcą opracować doustne i dospojówkowe systemy dostarczania leków i zoptymalizować wskaźnik przenikania nanonośników. Strategie przenikania przez błony śluzowe obejmują immobilizację na ich powierzchni enzymów proteolitycznych, nanocząstek na bazie tiomerów reagujących na pH i ulegających samoistnej nanoemulgacji systemów dostarczania leków (SNEDDS).

W ciągu pierwszego etapu pracy naukowcy opracowali nowe polimery i poddali ocenie szereg obiecujących strategii przenikania przez błony śluzowe. W rezultacie zidentyfikowano ponad 53 potencjalne nanonośniki do dalszych testów i optymalizacji.
Naukowcy udoskonalili i ustandaryzowali protokoły badań nad przenikaniem przez błonę śluzową i przetestowali ponad 60 preparatów nanocząstek. Poddano je badaniom przesiewowym in vivo i in vitro. Większość z nich okazała się nie być toksyczna. Dobrano odpowiednie barwniki do znakowania nośników, aby monitorować ich wychwyt przez komórki i dystrybucję.

W przypadku dostarczania doustnego badanych będzie kilka substancji makrocząsteczkowych, form dawkowania i dróg przenoszenia w czterech badaniach przypadku. Określono już wymogi do stosowania podczas tych badań.

Wstępne badania in vitro przeprowadzono po ustaleniu specyfikacji testowania in vitro i in vivo systemów dospojówkowego dostarczania leków na jaskrę neowaskularną.

Realizatorzy projektu podkreślają, że pomyślne przezwyciężenie bariery, jaką stanowi śluzówka, umożliwi dostarczanie leków makrocząsteczkowych, przeciwnowotworowych i stosowanych w terapii genowej w sposób nieinwazyjny, bez konieczności wykonywania wstrzyknięć. Optymalizacja dostarczania i działania leków przełoży się na stworzenie bezpiecznych i skutecznych, doustnych lub dospojówkowych systemów dostarczania leków na liczne choroby, w tym cukrzycę. Może to mieć również znaczący, korzystny wpływ na konkurencyjność europejskiej branży ochrony zdrowia.

Więcej: cordis.europa.eu

 

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH