Nanolipidy z imbiru lepiej dostarczają lek do nowotworów jelita

FARMAKOTERAPIA

Autor: Kopalnia Wiedzy/rynekaptek.pl   09-09-2016, 14:05

Nanolipidy z imbiru lepiej dostarczają lek do nowotworów jelita Nanowektory z jadalnych roślin mogą pomóc w walce z rakiem

Zmodyfikowane nanolipidy pochodzące z imbiru skutecznie dostarczają lek do nowotworów jelita grubego w chemioterapii celowanej.

Zespół z Instytutu Nauk Biomedycznych Uniwersytetu Stanowego Georgii, Atlanta Veterans Affairs Medical Center, Wenzhou Medical University i Southwest University wyizolował nanocząstki imbiru (GDNP2), które zmodyfikował uzyskując imbiropochodne nanolipidy zwane nanowektorami.

Modyfikację przeprowadzono za pomocą kwasu foliowego, w skrócie FA (w ten sposób stworzono nanowektory FA). Wybrano właśnie kwas foliowy, bo wykazuje on wysokie powinowactwo do receptorów folianowych. Co istotne, duża ekspresja tych receptorów zachodzi na wielu guzach, podczas gdy na komórkach zdrowych są one niemal niewykrywalne.

Nanowektory FA testowano jako platformę do dostarczania leku cytostatycznego doksorubicyny. Okazało się, że nanowektory z doksorubicyną były skutecznie wychwytywane przez komórki raka jelita grubego i skutecznie hamowały wzrost guza.

W porównaniu do dostępnych na rynku opcji, nanowektory FA szybciej uwalniały lek w kwasowym pH przypominającym środowisko guza.

Badania te pokazują, że pozyskane z imbiropochodnych jadalnych nanolipidów nanowektory FA mogą zmienić obecnie stosowany sposób dostarczania leków. Oznaczałoby to porzucenie syntetycznie pozyskanych nanocząstek na rzecz wykorzystania nanowektorów z jadalnych roślin.

Więcej: kopalniawiedzy.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH