Nanopojazd we krwi

FARMAKOTERAPIA

Autor: Onet.pl/rynekaptek.pl   02-08-2011, 13:34

Urządzenie utworzone z magnetycznych nanokabli może swobodnie poruszać się w osoczu krwi. Ruch stymulowany jest zewnętrznym polem magnetycznym. Tego typu nanotransporter wypełniony lekami idealnie nadaje się do kontrolowanego rozprowadzania ich po organizmie - donosi "Soft Matter".

Nowy nanopojazd, a raczej samobieżny nanosilnik, powstał w pracowniach University of California. Prace eksperymentalne zostały wsparte bardzo intensywnymi obliczeniami teoretycznymi oraz modelowaniem komputerowym. W efekcie naukowcy zbudowali z nanocząstek niklowych oraz podłączonych do nich złotych kabli nanometrycznej długości pojazd, który skutecznie przemieszcza się w cieczach, np. w osoczu.

Ruch urządzenia wywoływany jest zewnętrznym polem magnetycznym, które wprowadza nanokable w ruch wirowy, co wystarcza by układ skutecznie przemieszczał się i to z dużą prędkością - w testach osiągnięto maksymalnie 21 mikrometrów na sekundę. Modyfikując pole magnetyczne można kierować ruchem nanopojazdu w trzech wymiarach, dzięki czemu możliwe jest bardzo precyzyjne zdalne sterowanie urządzeniem.

Według autorów odkrycia, nowo powstały nanopojazd porusza się szybciej od bakterii Escherichia coli, która ma większy i wydajniejszy "silnik", lecz sama też jest wielokrotnie większa. Dalsze prace badawcze mają na celu opracowanie skutecznej metody dostarczania leków do chorych tkanek z użyciem samoczynnie poruszających się nanopojazdów wyprodukowanych z nanocząstek i nanokabli.
Podobał się artykuł? Podziel się!

CZYTAJ TAKŻE

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH