Nanospray dla nanofarmacji

FARMAKOTERAPIA

Autor: PAP/rynekaptek.pl   06-06-2011, 11:50

Miniaturowy układ o charakterze laboratorium na chipie umożliwia tworzenie nanocząstek, jak również nanoemulsji z materiałów trudno rozpuszczalnych w wodzie.

Dzięki zmniejszeniu rozmiarów cząstek do poziomu nano, nawet najbardziej oporne drobinki wnikną do wnętrza komórek żywego organizmu. Na technologię tę, od dłuższego czasu czeka przemysł farmaceutyczny - informuje "Lab on a Chip".

Badania nad nowymi lekami to dość skomplikowany proces. Wiele lat może upłynąć zanim odkryta substancja zostanie po raz pierwszy przetestowana na żywym organizmie. Z tego względu ważne jest by od samego początku badań wiadomo było czy dany kandydat na lek będzie chętnie wnikał do komórek (rozpuszczał się w wodzie), czy też z racji swych właściwości fizykochemicznych nigdy nie dotrze do potrzebujących terapii komórek.

Jedną z metod na ominięcie problemu rozpuszczania się substancji w wodzie jest silne rozdrobnienie materiału tak, by jego cząstki miały nanometryczną średnicę. Fakt, że nanocząstki, czyli drobinki o wielkości mierzonej w miliardowych częściach metra, wnikają niemal bez przeszkód do żywych komórek, jest zarówno dobrodziejstwem (np. dla nanofarmacji), jak i przekleństwem, przykładowo dla producentów preparatów chemicznych modyfikowanych nanocząstkami, takimi których nie chcielibyśmy widzieć we wnętrzu naszego ciała.

Naukowcy z Uniwersytetu Harvarda (USA) oraz współpracujący z nimi badacze z niemieckiego University of Bayreuth opracowali miniaturowe urządzenie, które umożliwia produkcję nanocząstek lub nanoemulsji z niemal każdej substancji chemicznej (hydrofobowej), którą da się rozpuścić w organicznym rozpuszczalniku.

Układ zbudowany jest w technologii laboratorium na chipie czyli tak, by każdy niezbędny element urządzenia mieścił się na tym samym plastikowym module o niewielkich rozmiarach. W dużym skrócie, na powierzchni polimerowej płytki wycięto kilka kanałów o ściśle określonym układzie względem siebie, w odpowiednich miejscach rozlokowano również mikrozbiorniczki na powstające nanocząstki czy też nanoemulsje.
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH