Nanourządzenie do podawania leków

FARMAKOTERAPIA

Autor: cordis.europa.eu/ŁS/rynekaptek.pl   21-01-2015, 14:11

Nanourządzenie do podawania leków Wyniki projektu dały podstawy do klinicznego zastosowania nanourządzeń na bazie NP z hybrydową powłoką z SiO2 mezoporowej w podawaniu leków (fot. Fotolia/PTWP)

W ramach finansowanej przez UE inicjatywy CAMLC10 powstało nanourządzenie do podawania leków o wysokiej zdolności ładowania leku i do jego kontrolowanego uwalniania.

Naukowcy zademonstrowali użycie nanocząstek sfunkcjonalizowanych (NP) w nanourządzeniu do kontrolowanego podawania leków.

Nanourządzenie wymaga, by NP były umiejscowione i reagowały na bodźce właściwą zdolnością do ładowania leku, zdolnością kontrolowanego uwalniania leku, biodegradowalnością i biokompatybilnością. 

Jak to się udało? Autorzy projektu wyjaśniają, że w pierwszej kolejności zsyntetyzowano NP czystego magnetytu (Fe3O4) o silnych właściwościach paramagnetycznych, aby zapewnić zdolność zdalnego wyzwalania przy pomocy zewnętrznego pola magnetycznego. Następnie NP Fe3O4 powleczono takimi substancjami, jak bromek cetylotrimetyloamoniowy, kwas oleinowy i wodorotlenek żelaza (FeOOH), aby nadać im hydrofilowości.

Pokrycie krzemionką (SiO2) mezoporową (o porach wielkości 2–50 nanometrów) miało zapewnić jednakową średnicę porów, duży obszar powierzchniowy, wysoką stabilność i zdolność do sfunkcjonalizowania. Powłokę zewnętrzną z SiO2 mezoporowej naniesiono metodą zol-żel.

NP SiO2-Fe3O4 o ulegającej rozkładowi wewnętrznej powłoce z FeOOH funkcjonalizowano przy użyciu albo konfiguracji ligandów o strukturze dwuwarstwowej, albo kowalencyjnie wszczepionej. Takim NP można nadać wysoką swoistość względem miejsca docelowego poprzez wszczepienie wybranych nanokomponentów, takich jak ligandy, środki powierzchniowo czynne lub peptydy.

Prace w ramach projektu obejmowały także szereg badań służących ocenie sprawności NP pod względem zdolności utrzymywania leku i kontrolowanego uwalniania. Do celów testowych do nanourządzeń wprowadzono siarczan gentamycyny, a następnie oceniano uwalnianie leku poprzez modyfikację odpowiednich parametrów. Modyfikowane parametry obejmowały pH, uszczelnianie porów i szybkość mieszania.

Wyniki projektu dały podstawy do klinicznego zastosowania nanourządzeń na bazie NP z hybrydową powłoką z SiO2 mezoporowej w podawaniu leków. W celu zapewnienia biokompatybilności, bezpieczeństwa i skuteczności niezbędne są dalsze badania i testy.

Naukowcy podkreślają, że oprócz terapii przeciwnowotworowej, NP z powłoką z SiO2 mezoporowej mogą także znaleźć zastosowanie w dziedzinach katalizy, separacji chemicznej, implantologii, trombolizy i innych.

Więcej: cordis.europa.eu

 

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH