Narodowe Centrum Nauki wesprze badania podstawowe

FARMAKOTERAPIA

Autor: PAP/rynekaptek.pl   14-06-2011, 10:53

O prawie 2 mld zł wnioskują łącznie do Narodowego Centrum Nauki uczeni, prowadzący badania podstawowe.

W środę (15 czerwca) mija termin składania wniosków. Na razie do Centrum wpłynęło ponad tysiąc wniosków o dofinansowanie badań.

- Trwa procedura elektronicznego wypełniania wniosków. Część z nich została już formalnie złożona, ale wielokrotnie więcej jest jeszcze uzupełnianych przez wnioskodawców. Łącznie spodziewamy się, że wpłynie ok. 10 tys. wniosków - mówi Magdalena Duer-Wójcik z NCN.

Badania podstawowe, których finansowaniem zajmuje się nowoutworzone NCN, to "prace badawcze eksperymentalne lub teoretyczne, podejmowane przede wszystkim w celu zdobywania nowej wiedzy o podstawach zjawisk i obserwowalnych faktów bez nastawienia na bezpośrednie praktyczne zastosowanie lub użytkowanie".

Naukowcy mogą się ubiegać o finansowanie projektów badawczych, w tym zakup aparatury oraz na badania w międzynarodowych zespołach. Specjalne konkursy rozpisano też dla młodych badaczy - przed doktoratem i tuż po.

Nowością w funkcjonowaniu NCN jest to, że finansuje ono badania nie tylko prowadzone w wąskich dyscyplinach naukowych, ale przede wszystkim interdyscyplinarne. Dlatego tematy badawcze podzielono na tzw. panele, każdy związany z jakąś problematyką, ale łączący w sobie różne nauki.

Kwoty, o które wnioskują badacze są bardzo różne, a górnego limitu finansowania nie ma, z wyjątkiem niektórych konkursów, przeznaczonych dla młodych doktorów. Oni mogą liczyć maksymalnie na milion złotych.

Złożonym wnioskom przyjrzą się eksperci, którzy ocenią przede wszystkim poziom naukowy proponowanych badań, dotychczasowe osiągnięcia naukowców biorących udział w projekcie oraz to na ile temat badawczy jest nowy i ile wniesie do danej dziedziny nauki. W procesie oceny niektórych wniosków będą brali udział eksperci zagraniczni.

Wstępne rozstrzygnięcie konkursów jest planowane na październik/listopad 2011, natomiast wypłata pierwszych środków na grudzień 2011.
Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH