Narodowy Program Szczepień Ochronnych obejmie więcej chorób?

FARMAKOTERAPIA

Autor: gazetalekarska.pl/rynekaptek.pl   19-01-2018, 12:12

Narodowy Program Szczepień Ochronnych obejmie więcej chorób? Trwają prace nad tym, aby szczepienie przeciwko gruźlicy i WZW typu B odsunąć w czasie w kalendarzu szczepień, ale to będzie zależało od sytuacji epidemiologicznej (Fot. Archiwum)

Priorytetem na kolejne lata jest wprowadzenie do programu bezpłatnych szczepień ochronnych przeciwko rotawirusom, wirusowi brodawczaka ludzkiego (HPV) i meningokokom dla wybranych grup ryzyka - pisze portal Gazety Lekarskiej.

- Szczepienia ochronne odegrały kolosalną rolę w zmniejszeniu umieralności wśród niemowląt. Umieralność niemowląt to bardzo ważny wskaźnik mówiący o jakości opieki zdrowotnej w danym kraju. Jeszcze w 1950 roku umierało 110 dzieci na 1000 urodzeń w pierwszym roku życia - mówi prof. Ewa Helwich, konsultant krajowy w dziedzinie neonatologii.

- Co 10-te dziecko umierało w powodu biegunek, zapalenia płuc i chorób zakaźnych. W tej chwili są to 4 noworodki na 1000 urodzeń - dodała.

 Czasem rodzice obawiają się szczepień w pierwszej dobie życia. Dlatego jak pisze portal, eksperci pracują nad tym, aby szczepienie przeciwko gruźlicy i WZW typu B odsunąć w czasie w kalendarzu szczepień, ale to będzie zależało od sytuacji epidemiologicznej. Już w tej chwili neonatolodzy starają się, aby te szczepienia nie były wykonywane w pierwszej dobie życia, ale przed wypisem dziecka ze szpitala, czyli w trzeciej, czwartej dobie.

Jak podkreśla prof. dr hab. n. med. Teresa Jackowska, konsultant krajowy w dziedzinie pediatrii, brak zachorowań na WZW typu B wśród dzieci zawdzięczamy szczepieniom populacyjnym. To nie jedyna zmiana, która w przyszłości powinna być wprowadzona do Narodowego Programu Szczepień Ochronnych.

Eksperci medyczni wskazują, że priorytetem na kolejne lata jest wprowadzenie do programu bezpłatnych szczepień ochronnych przeciwko rotawirusom, odpowiedzialnemu za raka szyjki macicy wirusowi brodawczaka ludzkiego (HPV) i meningokokom dla wybranych grup ryzyka.

Więcej: http://gazetalekarska.pl/

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH