Naukowcy marzą o stworzeniu "biomapy" świata

FARMAKOTERAPIA

Autor: PAP Nauka w Polsce/rynekaptek.pl   23-01-2015, 14:37

Amerykańscy naukowcy poszukujący nowych antybiotyków zwrócili się do opinii publicznej z prośbą o nadsyłanie próbek gleby z całego świata – informuje serwis "BBC News/Health".

Zainspirowani niedawnym odkryciem potencjalnego antybiotyku teiksobaktyny (Teixobactin), wytwarzanego przez bakterie glebowe, naukowcy z Rockefeller University chcą badać glebę ze wszystkich krajów świata. Rozpoczęli już analizy próbek z plaż, lasów i pustyń pięciu kontynentów.

Szczególne zainteresowanie amerykańskich badaczy budzą próbki z wyjątkowych, niezbadanych miejsc - na przykład jaskiń, wysp i gorących źródeł. Mogą tam występować całkowicie nieznane nauce bakterie - informuje serwis PAP Nauka w Polsce.
 
Po przebadaniu pierwszych 185 próbek pojawiły się już obiecujące wyniki. Znaleziono związki, dzięki którym mogłyby powstać lepsze pochodne istniejących leków. W próbce z gorącego źródła (Nowy Meksyk) badacze odkryli związki podobne do tych, z których powstaje epoksamycyna – naturalna cząsteczka wykorzystywana jako punkt wyjścia do syntezy leków na nowotwory.
 
W próbkach pochodzących z Brazylii odkryto geny, które pozwoliłyby uzyskać nowe wersje innego ważnego leku przeciwnowotworowego - bleomycyny. Natomiast w glebie z południowo-zachodniej Ameryki naukowcy mają nadzieję znaleźć związki podobne do rifamycyny leku, który mógłby pomóc w przypadku szczepów gruźlicy opornych na leczenie.
 
Wiele obecnie stosowanych leków wytwarzanych jest przez bakterie, które zostały znalezione w glebie – na przykład streptomycyna, penicylina czy wankomycyna. W próbce gleby o objętości łyżeczki jest więcej bakterii niż ludzi na Ziemi. Tylko mała część z nich może być hodowana w laboratorium. Dr Brady, kierujący Laboratory of Genetically Encoded Small Molecules przy Rockefeller University, marzy o stworzeniu światowej mapy substancji wytwarzanych przez mikroorganizmy – podobnej do Google Earth i innych map geograficznych świata.
 
O nowych lekach marzy także prof. Marcel Jaspars z Aberdeen University, który przeanalizował na razie ponad 1500 szczepów bakteryjnych pochodzących z dna morza. Niektóre bakterie przebywały tam od milionów lat, a 15 spośród nich wydaje się obiecujących.

Więcej: http://www.naukawpolsce.pap.pl/

Podobał się artykuł? Podziel się!

CZYTAJ TAKŻE

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH