Naukowcy ostrzegają: witamina B3 nie dla wszystkich

FARMAKOTERAPIA

Autor: natemat.pl/ rynekaptek.pl   08-10-2014, 09:43

Wyniki najnowszych badań pokazują, że chociaż niacyna może przysłużyć się do podniesienia poziomu "dobrego” cholesterolu, nie ma większych dowodów na jej korzystny wpływ na układ sercowo-naczyniowy.

Jednocześnie wykazano, że istnieje wiele poważnych skutków ubocznych związanych ze stosowaniem niacyny. Na tyle poważnych, by konieczna okazała się hospitalizacja.

Analiza opublikowana w czasopiśmie "New England Journal of Medicine” opisuje efekty uboczne stosowania niacyny, takie jak zachorowania na cukrzycę czy utrata kontroli nad glikemią u osób już będących diabetykami. Wielu pacjentów skarżyło się też na krwotoki, różnego rodzaju infekcje, biegunkę, problemy z wątrobą i choroby skórne.

Badania kliniczne ujawniły także związek pomiędzy dziewięcioprocentowym wzrostem umieralności wśród pacjentów a zażywaniem przez nich niacyny.

Niacynę, znaną też jako witamina B3 lub witamina PP, stosuje się od lat. W Stanach Zjednoczonych wydaje się miesięcznie prawie 700 tys. recept na ten lek, co równa się rocznemu kosztowi w wysokości ponad 800 tys. dolarów.

Aby przetestować skuteczność niacyny, naukowcy z Oksfordu przeprowadzili badania kliniczne z udziałem chorych na serce pacjentów z Chin, Wielkiej Brytanii i Skandynawii. W ostatecznej analizie uwzględniono przypadki ok. 26 tys. z nich – jedna trzecia pierwotnie zaangażowanych uczestników musiała zostać wykluczona z dalszych badań ze względu na pojawienie się u nich skutków ubocznych.

Połowa pacjentów otrzymywała tabletki o przedłużonym uwalnianiu zawierające niacynę i laropiprant, pozostali zaś – placebo. Zawartość laropiprantu miała zapobiegać wywoływanemu przez niacynę zaczerwienieniu skóry.

Więcej: http://natemat.pl/

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH