Naukowcy przebadają skuteczność produktu na nadciśnienie w leczeniu cukrzycy

FARMAKOTERAPIA

Autor: wyborcza.pl/ rynekaptek.pl   17-11-2014, 09:12

Naukowcy przebadają skuteczność produktu na nadciśnienie w leczeniu cukrzycy

Naukowcy wykazali, że werapamil, popularny lek na nadciśnienie, powoduje całkowite ustąpienie objawów cukrzycy zarówno typu I i II u gryzoni.

W przyszłym roku rozpoczną się badania kliniczne na ludziach.

Cukrzyca polega na niezdolności komórek beta trzustki do produkcji insuliny w odpowiedzi na wysoki poziom cukru we krwi. Zbyt wysoki poziom cukru prowadzi do uszkodzenia ścian naczyń krwionośnych, zaburzeń krążenia i uszkodzeń narządów wewnętrznych.

W 2002 r. badaczom udało się ustalić, że wysoki poziom cukru we krwi wywołuje zwiększoną produkcję białka TXNIP (thioredoxin-interacting protein), które przedtem nie zwracało specjalnej uwagi biologów. Trzy lata później udało im się wykazać, że podwyższony poziom tego białka u myszy przyczynia się do niszczenia komórek beta trzustki, co prowadzi do cukrzycy. Kolejny przełom nastąpił w 2008 r., gdy badacze wyhodowali myszy, które miały to białko w bardzo niewielkich ilościach lub wcale. Wykazali, że to chroni te gryzonie przed zapadnięciem na cukrzycę, mimo że mają wysoki poziom cukru we krwi.

W 2010 r. na Uniwersytecie Birmingham stworzono ośrodek badań nad cukrzycą, gdzie zajęto się mechanizmem działania tego białka. Odkryto, że to białko TXNIP i wywołany przezeń wysoki poziom tioredoksyny są odpowiedzialne za niszczenie komórek beta trzustki i w konsekwencji cukrzycę.

Naukowcy wykazali, że werapamil chroni komórki beta tak skutecznie, że u myszy, na których testowano działanie leku, stężenie glukozy we krwi nie przekracza 300 mg na dl (decylitr), co jest klinicznym wyznacznikiem cukrzycy.

Na początku przyszłego roku rozpoczną się badania kliniczne 52 osób z niedawno zdiagnozowaną cukrzycą, czyli takich, u których komórki beta jeszcze zachowały zdolność do produkcji insuliny. U takich osób werapamil ma szanse okazać się najbardziej skuteczny.

Więcej: http://wyborcza.pl/1,75476,16972737,Popularny_lek_na_nadcisnienie_wyleczy_z_cukrzycy_.html

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH