Naukowcy przetestują leki w komputerze

FARMAKOTERAPIA

Autor: Polskie Radio/rynekaptek.pl   28-10-2016, 13:33

Naukowcy przetestują leki w komputerze Testy in silico mogą przyspieszyć wprowadzenie nowych leków na rynek

Tradycyjne testowanie leku jest bardzo kosztowne i trwa wiele lat. Farmacja in silico otwiera przez naukowcami nowe możliwości.

Nowa metoda modelowania molekularnego i selekcjonowania ma wszystko ułatwić, a nawet zrewolucjonizować rynek medyczny. Obecnie dzięki technikom wykorzystującym metody tzw. modelowania molekularnego selekcjonuje się takie związki, które z najwyższym prawdopodobieństwem będą wykazywały aktywność farmakologiczną, czyli będą przypominać leki - podaje Polskie Radio. 

Jak wyjaśnia Łukasz Szeleszczuk, Zakład Chemii Fizycznej Wydział Farmaceutyczny WUM farmacja in silico związana jest z wykorzystaniem komputerów w naukach farmaceutycznych. In silico to analogia do in vitro, w tym wypadku oznacza to "w krzemie" czyli w komputerze.

Szeleszczuk podkreśla, że nauka wykorzystuje dwa narzędzia. Po pierwsze bioinformatykę, czyli analizę pewnych zależności, które są ukryte. Wykorzystując możliwości analityczne komputerów można przetestować związki, sprawdzić jaki one mają wpływ na profil farmaceutyczny działania danego leku.

Dariusz Pisklak z Zakładu Chemii Fizycznej Wydziału Farmaceutycznego WUM wyjaśnia z kolei czym jest bioinformatyka i jak leki projektuje się w 3D.

Jak podkreśla drugim takim kierunkiem jest modelowanie molekularne, gdzie wykorzystuje się opis molekularny do analizy oddziaływań pomiędzy lekiem a białkiem, czyli celem molekularnym.

Pisklak wyjaśnia, że wszystkie leki działają na zasadzie łączenia się z ich odpowiednimi receptorami, którymi są białka. Można to porównać do sytuacji, gdy mamy drzwi i pęk kluczy. Jeden taki klucz otwiera drzwi lepiej, inny gorzej. Farmaceuci szukają takiego klucza, który będzie te drzwi otwierał najlepiej. Naukowcy potrzebują struktury białka oraz wielu kandydatów na leki. Przypomina to wkładanie klucza do drzwi, czyli testowanie takiego każdego związku w celu znalezienia tego, który będzie idealnie łączył się z tym białkiem – receptorem. Ten, który łączy się najsilniej, jest potencjalnym kandydatem na lek.

W przyszłości komputerowe badanie leku może ograniczyć testowanie produktów na zwierzętach, jednak nie wyeliminuje ich do końca. Należy pamiętać bowiem, że w obecnym stanie rozwinięcia tej metody, programy obliczeniowe nie są w stanie wskazać najlepszego związku, a jedynie oddzielić te związki, które mają szansę być dobrymi lekami, od tych związków, które takiej szansy nie mają.

Wprowadzenie na rynek nowego leku jest obecnie procesem bardzo kosztownym i długotrwałym. Szacuje się, że koszt może sięgać nawet miliarda dolarów, a proces wprowadzenia leku na rynek może trwać nawet kilkanaście lat.

Więcej: www.polskieradio.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH