Naukowcy przyglądają się genetycznie uwarunkowanym nowotworom

FARMAKOTERAPIA

Autor: biqdata.wyborcza.pl/rynekaptek.pl   10-04-2018, 11:45

Naukowcy przyglądają się genetycznie uwarunkowanym nowotworom Błąd w naszym genie odpowiada za 20-25 proc. nowotworów (Fot. Archiwum)

Naukowcy z Warsaw Genomics zaglądają łącznie w kilkadziesiąt tysięcy potencjalnie uszkodzonych genów i możliwych mutacji, które będą mieć wpływ na ryzyko zachorowania. Im dokładniej zbadany zostanie gen, tym wyliczone prawdopodobieństwo zachorowania będzie celniejsze.

Przykładowo – znaleziono mutację w genie MLH1, która w dużej mierze odpowiada za raka jelita grubego. Ryzyko zachorowania wynosi 52-82 proc. Czyli na każde 6 osób z takim uszkodzonym genem zachoruje 3-5 osób. Rzadko się zdarza, aby pacjent miał uszkodzonych kilka genów odpowiadających za wzrost ryzyka zachorowania na nowotwory różnych narządów. Najczęściej uszkodzony jest jeden gen, choć ta jedna mutacja może powodować wiele różnych nowotworów - pisze portal wyborcza.pl.

Co ważne, w przypadku nowotworu nie można mówić o „niskim ryzyku”. Nawet osoba bez uszkodzeń w genach musi się liczyć z tzw. ryzykiem populacyjnym.

Jakie jest ryzyko zachorowania na nowotwór dla osoby, która nie ma uszkodzonego genu? W przypadku raka piersi takie ryzyko populacyjne wynosi 13 proc. – czyli średnio zachoruje co ósma kobieta. Jednak jeśli pacjentka ma mutację, to prawdopodobieństwo zwiększa się do 50-84 proc. – w zależności od tego, jaka to mutacja i w jakim genie się znajduje.

Błąd w naszym genie odpowiada za 20-25 proc. nowotworów, pozostałe zachorowania wynikają z innych czynników i pojawiają się u pacjentów bez mutacji. Inaczej licząc – 80 proc. pacjentów z rakiem nie ma mutacji, 20 proc. ją ma.

Za te 80 proc. zachorowań na nowotwory niezwiązane ze zmianami genetycznymi odpowiadają inne czynniki – środowiskowe, endogenne, wpływ stosowanych leków.

Jeśli dana osoba nie ma mutacji, to być może zachoruje na nowotwór w wieku 60-70 lat. Jeśli jednak ma mutację, to zachoruje już w wieku 30-40 lat.

Więcej: www.biqdata.wyborcza.pl

 

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH