Naukowcy reaktywują kontrowersyjną metodę walki z parkinsonizmem

FARMAKOTERAPIA

Autor: rmf24.pl/ rynekaptek.pl   27-05-2015, 15:28

Naukowcy reaktywują kontrowersyjną metodę walki z parkinsonizmem

Szwedzcy i brytyjscy naukowcy wracają do kontrowersyjnego pomysłu terapii choroby Parkinsona - wszczepienia do mózgu pacjenta komórek pochodzących z mózgów ludzkich płodów. Po latach okazało się, że stan leczonych przed laty pacjentów znacznie się poprawił.

Jak informuje Roger Barker z Uniwersytetu Cambridge, szef międzynarodowego zespołu naukowców, który wraca do wstrzymanych niegdyś badań, stan ponad 50-letniego pacjenta, który przeszedł zabieg jest dobry. Eksperymentalną metodę zastosowano u niego tylko w jednej półkuli mózgu, naukowcy nie mieli do dyspozycji większej liczby komórek.

Tego typu przeszczepy mogą być dokonywane w oparciu o komórki poddanych aborcji płodów. Ich matki muszą się na to zgodzić. Terapia jednej półkuli mózgu wymaga użycia komórek mózgu trzech płodów.

Prowadzone w Szwecji i Stanach Zjednoczonych w latach 90. badania pokazały, że w ciągu dwóch lat po przeszczepie komórek stan pacjentów praktycznie się nie poprawiał. Dlatego program wstrzymano. Potem jednak okazało się, że poprawne ich zagnieżdżenie zajmuje prawdopodobnie więcej czasu. Stan wielu pacjentów zaczął się gwałtownie poprawiać po upływie trzech i więcej lat.

Jeśli dojdzie do przeszczepu do drugiej półkuli mózgu obecnego pacjenta, badacze oczekują zauważalnych skutków w ciągu 6 do 12 miesięcy. Maksymalna poprawa powinna nastąpić w ciągu 3 do 5 lat i utrzymać się przez co najmniej dekadę. Zespół planuje podobne testy na grupie jeszcze 19 pacjentów.

Metoda wywołuje etyczne wątpliwości. Dlatego trwają prace nad hodowlą produkujących dopaminę neuronów z komórek macierzystych i to nie tylko pochodzących z embrionów, ale też z cofniętych w rozwoju dorosłych komórek, na przykład skóry. Pierwsze próby transplantacji takich komórek mają rozpocząć się już w roku 2017.

Więcej: http://www.rmf24.pl/

Podobał się artykuł? Podziel się!

CZYTAJ TAKŻE

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH