Naukowcy szukają alternatywy dla testowania zwierząt. Na pewno?

FARMAKOTERAPIA

Autor: wyborcza.pl/rynekaptek.pl   16-01-2015, 13:34

Naukowcy szukają alternatywy dla testowania zwierząt. Na pewno? Nowe leki: jeśli nie badania na zwierzętach, to co? (fot. Fotolia/PTWP)

Aby lek mógł być stosowany u ludzi, musi przejść testy na zwierzętach. To obowiązek prawny. Czy wobec rozwoju wiedzy i technologii, nadal ma on sens ? - zastanawia się "Gazeta Wyborcza".

„Gazeta Wyborcza” rozważa, czy testy na zwierzętach można zastąpić badaniami na hodowlach komórkowych i tkankowych, modelach komputerowych, tzw. organ-on-a-chip (symulacja działania konkretnych narządów i układów) czy mikrodozowaniem leków.

- Instytuty naukowe i producenci leków zainwestowali w doświadczenia na zwierzętach tak wiele wysiłku i środków, tak wielu naukowców związało z nimi karierę, że mało kto jest zainteresowany metodami alternatywnymi. A także rzetelnymi badaniami przydatności testów na zwierzętach - mówi „GW” prof. Barbara Pierscionek, prodziekan do spraw badań i inicjatyw na Wydziale Nauk Inżynieryjno-Komputerowych na Uniwersytecie Kingston w Londynie.

Zwolennicy wykorzystywanie zwierząt w doświadczeniach przywołują jako przykład niedawny sukces regeneracji rdzenia kręgowego u pacjenta po złamaniu kręgosłupa. Naukowcy podkreślają, że nie udałoby się go osiągnąć, gdyby nie badania na świniach. Prof. Barbara Pierścionek przekonuje, że można inaczej. Naukowcy z Miami pracują nad projektem dotyczącym uszkodzenia rdzenia kręgowego, który wykorzystuje techniki obrazowania komputerowego i transplantacji chorym do rdzenia kręgowego glejowych komórek obwodowego układu nerwowego. 

Więcej: wyborcza.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH