Naukowcy testują nowe leki na chorobę Alzheimera

FARMAKOTERAPIA

Autor: PAP/rynekaptek.pl   23-05-2011, 11:44

Rodzina z Kolumbii, której członkowie chorują na chorobę Alzheimera (objawy schorzenia występują bardzo wcześnie) weźmie udział w badaniach nad nowymi lekami - informuje serwis "BBC News/Latin America & Caribbean".

Terminalne stadium choroby Alzheimera, w którym chory nie rozpoznaje nawet najbliższych osób, rozwija się najwcześniej w wieku ponad 60 lat. Tymczasem u Kolumbijczyka Johnhaidera  wystąpiło ono w wieku zaledwie 53 lat.

Johnahaider należy do dużego rodzinnego klanu, liczącego 5000 członków. Klan mieszka w odległych wioskach w Andach, wokół miasta Medellin - drugiego co do wielkości w Kolumbii. Wszyscy są potomkami baskijskiej pary, która osiedliła się w tej okolicy na początku XVIII wieku.

Niezwykłą skłonność klanu do choroby Alzheimera odkrył w latach 80. ub. w.  dr Francisco Lopera z uniwersytetu w Medellin. Badając 47-latka z objawami demencji dowiedział się od rodziny pacjenta, że także jego ojciec, dziadek i niektórzy z braci mieli podobne objawy. W każdym pokoleniu chorowało około 50 proc. członków rodziny, co wskazywało na podłoże dziedziczne. 

Mimo zagrożenia stwarzanego przez handlarzy narkotyków i partyzantkę FARC, dr Lopera odnalazł pozostałych członków klanu i odtworzył ich sięgające 300 lat wstecz drzewo genealogiczne. Znalezienie genu odpowiedzialnego za demencję zajęło 10 lat. Mutację nazwano "paisa" - od miejscowego ludu.

Rzadka mutacja przyciągnęła uwagę naukowców z Banner Institute w Phoenix (USA), czołowej placówki zajmującej się badaniem demencji. Naukowcy z Phoenix będą podawać części kolumbijskich pacjentów eksperymentalne leki atakujące typowe dla Alzheimera płytki amyloidowe. Pozostali dostaną placebo.

Wciąż nie wiadomo, czy płytka to przyczyna, czy też skutek procesu chorobowego - dlatego tak ważne jest wyjaśnienie tej zagadki. Badania mają się rozpocząć pod koniec roku 2012.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH