Naukowiec szuka nowej strategii leczenia mięsaka

FARMAKOTERAPIA

Autor: PAP Nauka w Polsce/rynekaptek.pl   26-08-2011, 10:22

Czy istnieje możliwość zawrócenia komórek nowotworowych z drogi prowadzącej do powstania mięsaka prążkowanokomórkowego? 

Nowej strategii leczenia nowotworu - częstego szczególnie u dzieci - szuka Maciej Cieśla z Uniwersytetu Jagiellońskiego, stypendysta programu VENTURES Fundacji na rzecz Nauki Polskiej (FNP).

Mięsak prążkowanokomórkowy (rhabdomyosarcoma) jest nowotworem pochodzącym z mięśni szkieletowych, które uzyskały zdolność do niekontrolowanego przez organizm wzrostu.


Obecnie do leczenia nowotworu stosuje się terapię skojarzoną. Guz wycina się, a następnie dodatkowo naświetla (radioterapia) i poddaje działaniu chemioterapeutyków. Projekt "Nowa strategia leczenia mięsaka prążkowanokomórkowego: indukcja różnicowania nowotworu" ma na celu opracowanie podejścia terapeutycznego dla tego częstego nowotworu wieku dziecięcego.

- Chcemy dowiedzieć się, czy istnieje możliwość zawrócenia komórek nowotworowych z drogi prowadzącej do powstania mięsaka za pomocą związków hamujących aktywność oksygenazy hemowej-1. Białko to chroni komórki nowotworu przed śmiercią i zwiększa tempo wzrostu mięsaka - opisał badacz.

Jak zapowiedział, nowa terapia miałaby na celu, poprzez zahamowanie aktywności oksygenazy, poprawienie odpowiedzi na leczenie chemio- i radioterapią przy równoczesnym zmniejszenie złośliwości i skłonności do przerzutowania mięsaka.
Podobał się artykuł? Podziel się!

CZYTAJ TAKŻE

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH