Naukowiec zobaczył aktywność genów w mózgu

FARMAKOTERAPIA

Autor: PAP/rynekaptek.pl   12-08-2016, 13:07

Naukowiec zobaczył aktywność genów w mózgu Dotychczas jedynym sposobem analizowania tego rodzaju aktywności były pośmiertne badania tkanki mózgowej.

Po raz pierwszy udało się w czasie rzeczywistym zobrazować wyłączanie się genów w żywym ludzkim mózgu - informuje pismo "Science Translational Medicine".

Aby sprawdzić, w jakich miejscach mózgu geny są najbardziej, a w jakich - najmniej aktywne, Jacob Hooker z Harvard Medical School opracował radioaktywny znacznik chemiczny, który wiąże się z enzymem zwanym HDAC. Enzym ten wyłącza geny wewnątrz komórek, dzięki czemu przestają być wytwarzane białka, które kodują.

Gdy znacznik wstrzyknięto pacjentom, skanowanie pozwoliło wykryć miejsca, w których związał się on z enzymem - a zatem takie, w których enzym wyłączył aktywność genów.

Wyłączanie genów przez HDAC to odmiana epigenetyki - fizyczne zmiany w strukturze DNA, które modyfikują aktywność genów, nie zmieniając samego kodu. Dotychczas jedynym sposobem analizowania tego rodzaju aktywności były pośmiertne badania tkanki mózgowej.

Nowa metoda wykazała największą aktywność genów w hipokampie, który jest zaangażowany w procesy zapamiętywania i uczenia się, oraz w ciele migdałowatym, zaangażowanym w odczuwanie strachu, przyjemności, emocji. Te szczególnie dynamiczne obszary mózgu wymagają ciągłej aktywności genów, dlatego HDAC jest w nich niemal całkowicie nieaktywny.

Skanując mózgi ośmiu zdrowych osób Hooker był zaskoczony podobieństwem ich wzoru dezaktywacji genów. - Uważamy, że to bardzo dynamiczny proces, toteż spodziewaliśmy się dużych różnic pomiędzy ludźmi - powiedział. Jego zdaniem podobieństwa sugerują, że poziom aktywności genów zwykle utrzymuje się w standardowych granicach, a odchylenia mogą świadczyć, że coś jest nie tak.

Porównując aktywność genów w mózgach różnych osób naukowcy chcą zidentyfikować zaburzenia typowe dla patologii, np. schizofrenii czy choroby Alzheimera. Na razie przebadano siedmiu pacjentów ze schizofrenią i dwóch z pląsawicą Huntingtona; udało się też zebrać fundusze na przebadanie 40 osób z chorobą Alzheimera.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

CZYTAJ TAKŻE

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH