Nawet 6 mln Polaków zagrożonych cukrzycą typu 2

FARMAKOTERAPIA

Autor: PAP/rynekaptek.pl   18-05-2011, 09:25

Nawet 6 mln Polaków może mieć stan przedcukrzycowy. W dodatku, co najmniej 750 tys. chorych na cukrzycę nie ma świadomości choroby i nie leczy się - mówili diabetolodzy we wtorek (17 maja) na konferencji prasowej.

Zainaugurowano na niej 6 edycję Ogólnopolskiej Akcji Profilaktyczno-Edukacyjnej "Servier - przyjaciel w cukrzycy". W trakcie jej trwania organizatorzy oferują chętnym osobom bezpłatne badania (m.in. pomiar poziomu glukozy we krwi, cholesterolu, ciśnienia tętniczego) i konsultacje z diabetologiem, kardiologiem, dietetykiem. Będą one prowadzone w czterech miastach: Warszawie na Krakowskim Przedmieściu (17 maja do godz. 18.), Krakowie (20 i 21 maja), Białymstoku (24 maja) i Poznaniu (26 maja).

Jak wynika z zaleceń Polskiego Towarzystwa Diabetologicznego (PTD) na rok 2011, badanie w kierunku cukrzycy powinny co rok wykonywać osoby z grup ryzyka: tj. z nadwagą lub otyłością (wskaźnik masy ciała, BMI, równy lub wyższy niż 25 kg/m2), mało aktywne fizycznie, z cukrzycą występującą w rodzinie (u rodziców lub rodzeństwa), kobiety, które urodziły dziecko o wadze ponad 4 kg lub miały cukrzycę ciążową, pacjenci z nadciśnieniem tętniczym, zbyt wysokim poziomem cholesterolu lub trójglicerydów, pacjenci z chorobą układu sercowo-naczyniowego, kobiety z zespołem policystycznych jajników oraz osoby, u których w poprzednim badaniu stwierdzono nieprawidłowy poziom glukozy na czczo (powyżej 100 mg na decylitr) lub nietolerancję glukozy.

- Wprawdzie istnieją objawy, które mogą sugerować występowanie cukrzycy, jak wzmożone pragnienie, częste oddawanie moczu, zaburzenia widzenia, senność, osłabienie, trudno gojące się stany zapalne skóry, zmniejszenie masy ciała. Jednak pojawiają się one w znacznie zaawansowanym stadium cukrzycy - podkreślił diabetolog, prof. Jacek Sieradzki z Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie.

Według specjalistów, pacjenci z grup zagrożonych cukrzycą typu 2 powinni upominać się u lekarzy podstawowej opieki zdrowotnej o badanie poziomu glukozy na czczo (koszt takiego badania to 3-5 zł). - Pacjenci muszą być świadomi, że takie badanie im się należy - mówił diabetolog prof. Waldemar Karnafel z Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. Uściślił, że chodzi o badanie wykonane w laboratorium, a nie przy pomocy glukometru.

CZYTAJ TAKŻE

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH