Nawet 70% osób zakażonych HIV nie jest tego świadoma

FARMAKOTERAPIA

Autor: JMac./SK ds.AIDS/rynekaptek.pl   23-11-2015, 09:41

Nawet 70% osób zakażonych HIV nie jest tego świadoma Poddanie się testom HIV pomaga we wczesnym wykrywaniu choroby

Europejski Tydzień Testowania na HIV(22 - 29 listopada 2013) stawia m.in. za cel ograniczenie występowania tzw. późnych diagnoz, czyli sytuacji, w których diagnozuje się zakażenie w momencie, kiedy pojawiają się już objawy AIDS. Zapobieganie takiej sytuacji możliwe jest tylko i wyłącznie poprzez wykrycie zakażenia we wczesnym jego stadium.

„Rozmawiaj o HIV. Zrób test na HIV” to hasło przewodnie tegorocznej kampanii. Ma ono zachęcić osoby podejmujące ryzykowne kontakty seksualne, ale nie tylko, by nie obawiały się wykonania testu na HIV – jedynego sposobu umożliwiającego weryfikację swojego stanu zdrowia – czytamy na stronie Społecznego Komitetu ds. AIDS.

W naszym kraju żyje około 16 tysięcy osób ze zdiagnozowanym HIV. Z danych European Centres for Disease Control (ECDC) wynika, że w Polsce spośród wszystkich osób zakażonych 50-70% nie jest świadomych swojego zakażenia – tłumaczy Bartosz Szetela z Kliniki Chorób Zakaźnych, Chorób Wątroby i Nabytych Niedoborów Odpornościowych Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu.  

Najprostszym sposobem, by uniknąć tej sytuacji jest wykonanie testu na HIV, na przykład w Punkcie Konsultacyjno - Diagnostycznym, gdzie można to zrobić anonimowo i bezpłatnie.

Europejski Tydzień Testowania na HIV ma również zachęcić pracowników służby zdrowia oraz osoby zajmujące się testowaniem do zlecania badań, gdy tylko uznają to za zasadne.

Społeczny Komitet ds. AIDS zaprasza wszystkich chętnych do wykonania testu w kierunku HIV (anonimowo, poufnie, bezpiecznie i bezpłatnie) do odwiedzenia Punktu Konsultacyjno- Diagnostycznego przy ulicy Chmielnej 4 w Warszawie (przychodnia IZIS). W dniach 22 – 29 listopada

Punkt będzie czynny od poniedziałku do piątku, w godzinach 10.00 – 19.00. Wynik będzie możliwy do odbioru jeszcze tego samego dnia.

 

 

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH