Nawet łagodna demencja zwiększa ryzyko zgonu

FARMAKOTERAPIA

Autor: PAP/rynekaptek.pl   26-09-2011, 11:54

Pogorszenie pamięci i innych zdolności umysłowych (tj. demencji), nawet we wczesnym, łagodnym stadium, ma związek z wyższym ryzykiem zgonu - wynika z badań opublikowanych na łamach pisma "Annals of Internal Medicine".

Zdaniem autorów pracy, wyniki ich badań wskazują, że wpływ demencji - zwłaszcza w stadium od umiarkowanego do ciężkiego - na długość życia jest zbliżony do chorób przewlekłych, jak cukrzyca czy przewlekła niewydolność serca.

Naukowcy z Regenstrief Institute w Indianapolis (stan Indiana) oraz Uniwersytetu Indiana przeprowadzili badania wśród blisko 4 tys. osób w wieku od 60 do 102 lat. Stan ich zdrowia śledzono średnio przez 13 lat.

Sprawność umysłową uczestników studium oceniano na podstawie wyników uzyskanych w prostym teście składającym się z 10 pytań. W zależności od tego ile błędów popełnili, klasyfikowano ich do grupy z łagodnym, umiarkowanym lub poważnym pogorszeniem sprawności umysłowej. Pozyskano też dane na temat ich schorzeń medycznych, wyniki testów laboratoryjnych oraz inne potrzebne informacje.

Okazało się, że pacjenci z umiarkowaną lub ciężką demencją na początku badań żyli średnio dwa razy krócej (63 miesiące) niż osoby z prawidłową sprawnością umysłową, stosowną do wieku (138 miesięcy). Długość życia osób z łagodną demencją była również krótsza niż osób sprawnych (106 miesięcy).

Ogólnie, w grupie bez zaburzeń zdolności poznawczych zmarło 57 proc. osób, w grupie z łagodną demencją - 68 proc., a w grupie z umiarkowaną lub ciężką demencją - 79 proc.Podobał się artykuł? Podziel się!

CZYTAJ TAKŻE

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH