Neandertalczycy zostawili nam w spadku alergie i uzależnienia

FARMAKOTERAPIA

Autor: Wyborcza/rynekaptek.pl   12-02-2016, 14:33

Neandertalczycy zostawili nam w spadku alergie i uzależnienia DNA neandertalczyka dowodzi, że mamy z tym gatunkiem wiele wspólnego

Geny neandertalczyka wpłynęły na kolor naszej skóry, oczu, skłonność do gromadzenia nadmiaru cholesterolu i rozwoju alergii. Okazało się, że określony fragment neandertalskiego DNA znacznie zwiększa ryzyko uzależnienia od nikotyny. Ale neandertalczyk to nie tylko kuzyn „samo zło”.

Od 2010 roku naukowcy wiedzą, że ludzie (prócz rdzennych mieszkańców Afryki) mają od jednego do czterech procent DNA neandertalczyków. To skutek (i dowód) tego, że Homo sapiens i Homo neanderthalensis sporadycznie krzyżowały się ze sobą – przypomina Wyborcza.

Zaczęliśmy na neandertalczyka z jednej strony patrzeć z większym podziwem, ponieważ rośnie stale liczba prac dowodzących, że nie był on prymitywnym gatunkiem. Możliwe nawet, że niewiele nam ustępował. Z drugiej strony to, co zostawił nam w genetycznym spadku, nie napawa optymizmem.

W najnowszym wydaniu pisma "Science" pojawiła się dziś pierwsza praca, która bezpośrednio porównuje kawałki DNA neandertalczyka znajdujące się w genomach znacznej populacji dorosłych Europejczyków. Jej wyniki potwierdzają, że neandertalskie dziedzictwo ma subtelny, ale istotny wpływ na współczesną biologię człowieka.

Według naukowców warianty genów przekazane nam przez neandertalczyka jeszcze 40 tys. lat temu mogły nieść ze sobą korzyści adaptacyjne, kiedy Homo sapiens przeniósł się w zupełnie nowe środowisko niż subsaharyjska Afryka. Były tam zupełnie inne patogeny i poziom ekspozycji na słońce. Jednak dziś wiele z nich przestało nam służyć.

Jednym z takich przykładów jest wariant neandertalskiego genu zwiększający krzepliwość krwi. Nasi przodkowie mogli na nim skorzystać, ponieważ ich organizmy lepiej radziły sobie z nowymi zarazkami - rany szybciej się uszczelniały, co zapobiegało wnikaniu patogenów do wnętrza ciała. Dziś wariant zwiększający krzepliwość krwi stał się szkodliwy - zwiększa ryzyko udaru mózgu, zatorowości płucnej i powikłań ciążowych.

By poznać, w jaki sposób neandertalskie DNA wpływa na nasze funkcjonowanie, naukowcy wykorzystali bazę danych zawierającą 28 tys. pacjentów, których próbki oraz elektroniczne karty zdrowia zostały połączone anonimowo.


 

 

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE