Neurobiolodzy testują nowy lek przeciwdepresyjny

FARMAKOTERAPIA

Autor: PAP Nauka/rynekaptek.pl   13-01-2016, 12:03

Neurobiolodzy testują nowy lek przeciwdepresyjny Jest szansa na nowy szybko działający lek na depresję

Związek oznaczony symbolem CGP3466B, który w dotychczasowych badaniach okazał się być nietoksyczny dla ludzi, może skutecznie i szybko łagodzić objawy depresji - sugerują badania przeprowadzone na gryzoniach, które publikuje pismo “Molecular Psychiatry”.

Co ważne, u myszy nowa substancja łagodziła objawy odpowiadające depresji w ciągu kilku godzin, a nie tygodni czy miesięcy, jak obecnie stosowane leki przeciwdepresyjne, zaznaczają autorzy pracy.

Neurobiolodzy z Johns Hopkins Medicine w Baltimore (Maryland, USA) testowali związek o symbolu CGP3466B, który we wcześniejszych testach okazał się hamować pociąg gryzoni do kokainy. W doświadczeniach na mysich komórkach nerwowych badacze wykazali, że działa on na ten sam szlak białek, co ketamina, stosowana w dużych dawkach jako środek znieczulający u pacjentów operowanych, a w małych dawkach wywierająca szybkie działanie przeciwdepresyjne.

Przeciwbólowe i przeciwdepresyjne działanie ketaminy wynika z tego, że łączy się ona z receptorami NMDA (receptory dla glutaminianu) na neuronach mających właściwości pobudzające. Powoduje to wyciszenie tych neuronów. CGP3466B działa z kolei na białko, które uczestniczy w innym etapie tego procesu.

Aby sprawdzić, czy CGP3466B, podobnie do ketaminy może łagodzić u myszy objawy odpowiadające depresji u ludzi, zespół pod kierunkiem dr. Mageda Harraza przeprowadził dwa standardowe testy behawioralne.

W pierwszym sprawdzano, jak szybko gryzonie zrezygnują z prób opuszczenia zbiornika wody. Okazało się, że te, którym podano nowy lek próbowały średnio pół minuty dłużej niż myszy, które go nie otrzymały. W drugim, zwierzęta, którym podano CGP3466B dwa razy szybciej decydowały się wyjść po jedzenie umieszczone na odsłoniętej przestrzeni. Jedno i drugie zachowanie gryzoni jest uważane za przeciwieństwo zachowania depresyjnego.

“W drugim teście lek zaczął działać zaledwie po pół godziny od podania. Tymczasem, w przypadku innych leków przeciwdepresyjnych, które wcześniej testowano na myszach, jak np. fluoksetyna (składnik Prozaku – PAP), potrzeba było nawet trzech tygodni, by uzyskać podobne efekty w identycznym teście” – podkreśla dr Harraz.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH