Neurolog: nie każde otępienie oznacza chorobę Alzheimera

FARMAKOTERAPIA

Autor: Dziennik Zachodni/rynekaptek.pl   21-11-2016, 11:43

Neurolog: nie każde otępienie oznacza chorobę Alzheimera Zdaniem neurolog, w Polsce na Alzheimera choruje znacznie więcej osób, niż wkazują to oficjalne dane.

W Polsce przyjęło się, że zaburzenie pamięci, bez diagnozy wrzucane jest do jednego worka i leczone lekami naczyniowymi poprawiającymi krążenie mózgowe - mówi dr n. med. Gabriela Kłodowska-Duda, specjalista neurolog w wywiadzie dla "Dziennika Zachodniego".

Doktor Kłodowska-Duda wskazuje, że na podstawie wywiadu lekarskiego, badania neurologicznego, wyników testów neuropsychologicznych, neurolog ocenia stopień zaburzenia pamięci. Jeśli jest potrzeba, zleca dodatkowe badania - laboratoryjne (niektóre zaburzenia pamięci są odwracalne) czy obrazowe (np. tomografię czy rezonans magnetyczny). Dopiero na tej podstawie, po rozpoznaniu typu otępienia (nie każde otępienie to Alzheimer) wdraża odpowiednie leczenie.

- Mimo że choroba Alzheimera powoduje nieodwracalne zaniki mózgu, a przyczyna choroby pozostaje nieznana, nie jesteśmy wobec niej zupełnie bezradni. Wczesna diagnoza oraz rozpoczęcie leczenia połączonego z tzw. terapią poznawczą mogą znacząco spowolnić postęp Alzheimera. Warunkiem jest rozpoczęcie leczenia jeszcze na wczesnym etapie choroby – mówi neurolog.

Jednak, jak wskazuje, w Polsce przyjęło się, że każde zaburzenie pamięci, bez diagnostyki wrzucane jest do jednego worka i leczone lekami naczyniowymi poprawiającymi krążenie mózgowe.

Uważa, że problemem w leczeniu Alzheimera jest też niewłaściwe dawkowanie leków albo zaprzestanie leczenia przez pacjenta: - Nierzadko pacjent ma postawioną diagnozę i otrzymuje dobry lek, ale potem nie ma kontroli neurologa i wiele lat przyjmuje najmniejsze, nieskuteczne dawki, mimo postępu choroby.

Więcej: www.dziennikzachodni.pl

 

 

 

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH