NFZ zachęca do profilaktyki raka piersi

FARMAKOTERAPIA

Autor: NFZ/rynekaptek.pl   05-10-2016, 09:29

NFZ zachęca do profilaktyki raka piersi Rak piersi jest najczęściej występującym nowotworem złośliwym u kobiet w Polsce.

Na raka piersi choruje wciąż zbyt wiele kobiet – podkreśla Łódzki Oddział Wojewódzki NFZ. Fundusz przypomina wszystkim Paniom, że warto badać piersi w każdym wieku i zachęca do wykonywania bezpłatnych badań profilaktycznych – mammografii i USG piersi.

Październik jest miesiącem walki z rakiem piersi, dlatego w tym czasie warto zwrócić szczególną uwagę na nasze zdrowie – zachęca NFZ.

Mammografia i USG piersi – bezpłatne badania dla każdej kobiety, w każdym wieku
Fundusz finansuje nie tylko program profilaktyki raka piersi dla pań w wieku 50-69 lat. USG piersi i mammografia to badania, które może zlecić każdy lekarz specjalista, szczególnie lekarz ginekolog i onkolog.

W wielu poradniach ginekologicznych jest aparat do badań USG, a każda poradnia ma obowiązek zapewnić pacjentkom dostęp do diagnostyki ultrasonograficznej. Lekarz może takie badania zlecić kobiecie w każdym wieku, tak często jak wynika to ze wskazań medycznych.

Samobadanie piersi – niedocenione badanie
Samokontrola piersi powinna być wykonywana przez kobiety od 20. roku życia aż do późnej starości. Badanie należy robić co miesiąc, po zakończeniu miesiączki. Kobiety, które już nie miesiączkują, powinny badać się w ten sam dzień każdego kolejnego miesiąca – apeluje Fundusz.

Rekonstrukcja piersi – zabieg finansowany przez NFZ
NFZ finansuje w całości zabieg rekonstrukcji piersi wszystkim Paniom po mastektomii. Jak zaznacza, pobieranie dopłat lub opłat za ten zabieg jest niezgodne z prawem.

Zabieg rekonstrukcji piersi przeprowadzany jest na oddziale szpitalnym na podstawie skierowania od lekarza specjalisty. Takie skierowanie może wystawić także lekarz, u którego leczymy się prywatnie. Z zabiegu można skorzystać na oddziałach chirurgii onkologicznej lub chirurgii plastycznej.

Rak piersi w Polsce
Rak piersi to nowotwór złośliwy powstający z komórek gruczołu piersiowego, który rozwija się miejscowo w piersi oraz daje przerzuty do węzłów chłonnych i narządów wewnętrznych (np. płuc, wątroby, kości i mózgu). Rak piersi jest najczęściej występującym nowotworem złośliwym u kobiet w Polsce. Stanowi około 23 proc. wszystkich zachorowań z powodu nowotworów złośliwych u kobiet i około 14 proc. zgonów z tego powodu.

W Polsce dałoby się uratować rocznie dwa i pół tysiąca kobiet. Niestety, w 80 proc. przypadków diagnoza jest zbyt późna (wg Polskiej Unii Onkologii).

 

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH