Nie będzie uniwersalnego leku na raka płuca

FARMAKOTERAPIA

Autor: Luiza Jakubiak/ rynekaptek.pl   20-10-2015, 09:31

Nie będzie uniwersalnego leku na raka płuca Sekwencje leków to przyszłość terapii

Rak płuca jest głównym zabójcą u kobiet i mężczyzn. Ponieważ 95 proc. przypadków spowodowanych jest przez czynne lub bierne palenie, dzięki odstawieniu nikotyny można byłby ten nowotwór prawie całkowicie wyeliminować z życia ludzi.

Ale nałóg rządzi człowiekiem. Lekarze opowiadają, jak przykrym jest widok pacjenta, który przykłada papierosa do rurki tracheotomijnej, by dostarczyć do organizmu nikotynę.

Tymczasem konsekwencją palenia papierosów jest nie tylko rak płuc, krtani, ale też choroba wieńcowa, udary mózgu, choroby sercowo-naczyniowe, POChP, astma i inne. W przypadku niektórych terapii palenie tytoniu osłabia działanie leków. W terapiach celowanych chorym trzeba podawać większe dawki, bo w przeciwnym wypadku leczenie jest mniej skuteczne.

Sekwencje leków
Jeszcze do niedawna chorzy na raka płuca byli bez szans w starciu z chorobą. Na rynku pojawiają się kolejne leki. Ale czy można mówić o przełomie?

- Rak płuca jest nowotworem heterogennym. Ponadto u tego samego pacjenta charakter molekularny nowotworu zmienia się: jednego dnia możemy mieć dotyczenia z obecnością mutacji w genie EGFR, a po progresji choroby, w przerzucie odległym, może to być zupełnie inna mutacja, wymagająca innego leczenia – wyjaśnia dr Marta Skoczek z oddziału onkologii Uniwersyteckiego Szpitala im. Jana Pawła II w Krakowie.

Jak ocenia dr Skoczek, są podgrupy chorych z określonymi mutacjami i w przypadku istnienia terapii ukierunkowanej molekularnie, pacjenci mogą odnieść dużą korzyść z terapii, w tym przedłużenie przeżycia nawet o dwa lata (mediana). Globalnie jednak, wydłużenie przeżycia w raku płuca nie ulega znaczącym zmianom.

- Dwa główne kierunki poszukiwań w raku płuca to terapie celowane i immunoterapia. Moim zdaniem, nie należy liczyć na wynalezienie uniwersalnego leku. Wyzwaniem będzie ustalenie optymalnej dla danego pacjenta sekwencji stosowania leków. Jeden pacjent lepiej będzie reagował na chemioterapię z radioterapią, u innego w pierwszej kolejności powinno się stosować leki celowane, a po progresji - kolejną linię chemioterapii – uważa dr Krzysztof Warot z działu onkologicznego Boehringer Ingelheim.

CZYTAJ TAKŻE

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH