Nie ma szczepionki DTaP? GIS instruuje, co robić

FARMAKOTERAPIA

Autor: GIS/ rynekaptek.pl   07-07-2015, 08:43

Nie ma szczepionki DTaP? GIS instruuje, co robić Braki szczepionki na rynku. Co w tej sytuacji?

W Europie wystąpił długotrwały problem z produkcją i dystrybucją szczepionek zawierających acelularny komponent krztuśca, co utrudnia możliwości stosowania ww. preparatów w realizacji szczepień obowiązkowych również w Polsce - informuje GIS.

W związku z sytuacją związaną z zabezpieczeniem kraju w szczepionkę z acelularnym komponentem krztuśca w 2014 i 2015 roku, Ministerstwo Zdrowia w porozumieniu z Pediatrycznym Zespołem Ekspertów ds. Programu Szczepień Ochronnych przy Ministrze Zdrowia, przygotowało informację dla osób realizujących obowiązkowe szczepienia ochronne oraz pracowników Państwowej Inspekcji Sanitarnej.

Kilkumiesięczne przesunięcie terminu szczepienia dzieci w 6. roku życia dawką przypominającą szczepienia przeciwko błonicy-tężcowi-krztuścowi z acelularnym komponentem krztuśca nie powinno wpłynąć na poziom uodpornienia przeciw błonicy, tężcowi i krztuścowi. Program Szczepień Ochronnych na rok 2015 zawiera informacje dotyczące organizacji szczepień ochronnych w Polsce w Części III. PSO - Informacje uzupełniające.

W przypadku dzieci w 6. roku życia  preparaty szczepionkowe będą zabezpieczone dla wszystkich dzieci, nie jest jednak możliwe zagwarantowanie ich ciągłej dostępności.

W celu utrzymania ciągłości szczepień utworzona została tzw. „rezerwa magazynowa” szczepionki z przeznaczeniem dla dzieci z przeciwwskazaniami, wcześniaków i dzieci z niską masą urodzeniową. Preparaty szczepionkowe dla tych dzieci zapewniane są w sposób nieprzerwany.

Na bieżąco dokonuje się oceny sytuacji dotyczącej zabezpieczenia w szczepionkę magazynów w kanale dystrybucyjnym.

Realizacja planowanych dostaw szczepionek przeciwko błonicy-tężcowi-krztuścowi z bezkomórkowym komponentem krztuśca (DTaP) odbędzie się w sierpniu br.

Dzieci w 6. roku życia będą systematycznie zapraszane w celu przeprowadzania szczepień dawką przypominającą, po przekazaniu preparatów szczepionkowych do punktów szczepień.

Więcej: http://www.gis.gov.pl/

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH