Nie wszyscy kojarzą raka płuc z paleniem tytoniu

FARMAKOTERAPIA

Autor: LJX/ rynekaptek.pl   17-11-2015, 14:51

Nie wszyscy kojarzą raka płuc z paleniem tytoniu

Nowe badanie opinii publicznej zrealizowane przez TNS na zlecenie Bristol-Myers Squibb i Lung Cancer Europe pokazało, że 57% Europejczyków w dziewięciu krajach nie posiada wiedzy na temat raka płuc; wielu też nie ma świadomości na temat skutków i powagi choroby.

Program The Next Lung Cancer A.C.T. prezentuje historie pacjentów chorych na raka płuc oraz zachęca społeczeństwo do podejmowania działań w zakresie walki z rakiem płuc, poprzez wzrost świadomości choroby, badania i konsultacje lekarskie.

Do akcji dołączył aktor Jack Huston, zachęcając Europejczyków do podjęcia działań w zakresie walki z rakiem płuc w ramach programu The Next Lung Cancer A.C.T., którego przesłaniem jest: bądź świadomy (be Aware), badaj się (get Checked) i rozmawiaj (Talk) z lekarzem na temat raka płuc.

Rak płuc jest głównym zabójcą wśród nowotworów złośliwych w Europie. Co roku odbiera życie około 353 000 Europejczyków, co oznacza, że choroba ta jest przyczyną większej liczby zgonów niż rak piersi, jelita grubego i prostaty łącznie. W Europie rak płuc jest trzecim najczęściej występującym rodzajem raka u kobiet.

Pomimo rosnącej częstotliwości występowania tej choroby, wyniki nowego badania przeprowadzonego wśród ponad 8 200 uczestników w dziewięciu krajach w Europie pokazały, że wiedza społeczeństwa na temat raka płuc jest na bardzo niskim poziomie – prawie sześć osób na dziesięć (57%) biorących udział w badaniu, przyznaje się do braku wiedzy na temat tej choroby. Ponadto, jedna na pięć osób (20%) nie potrafiła określić objawów raka płuc, takich jak uporczywy kaszel, a jedna na dziesięć osób (10%) nie znała czynników ryzyka, takich jak narażenie na dym tytoniowy.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH