Niedobory witaminy A w ciąży mogą sprzyjać alzheimerowi?

FARMAKOTERAPIA

Autor: Kopalnia Wiedzy/rynekaptek.pl   27-01-2017, 16:05

Niedobory witaminy A w ciąży mogą sprzyjać alzheimerowi? Alzhaimerowi mogą sprzyjać braki witaminy A jeszcze na etapie życia prenatalnego

Badania zespołu z Uniwersytetu Kolumbii Brytyjskiej pokazują, że marginalny niedobór witaminy A (nawet na etapie ciąży) ma niekorzystny wpływ na rozwój mózgu i powoduje długoterminowe skutki, które mogą ułatwiać rozwój choroby Alzheimera na późniejszych etapach życia.

Kanadyjsko-chiński zespół przeprowadził badania na myszach. W trakcie eksperymentu okazało się, że nawet niewielki niedobór wit. A nasilał produkcję beta-amyloidu, z którego powstają neurotoksyczne blaszki.

Badacze stwierdzili także, że jako dorosłe osobniki myszy z grupy z niedoborami wypadały gorzej w testach uczenia i pamięci.

Autorzy publikacji z pisma Acta Neuropathologica zauważyli, że myszy, które nie dostawały odpowiednich ilości witaminy A w łonie matki, ale były odpowiednio żywione jako młode, wypadały gorzej od zwierząt dostających prawidłowe stężenia witaminy A w życiu płodowym i cierpiących na niedobory dopiero po narodzinach. Oznacza to, że do nieprawidłowości doszło już w czasie ciąży.

Na szczęście okazało się, że pewna poprawa jest możliwa. Myszy z niedoborami witaminy A, którym podawano suplementy bezpośrednio po narodzinach, wypadały bowiem w testach lepiej niż gryzonie, w przypadku których nie stosowano suplementacji. Dlatego, jak podkreślili uczeni w niektórych przypadkach zapewnianie noworodkom myszy [...] suplementów może obniżyć poziom beta-amyloidu i zmniejszyć deficyty w zakresie uczenia i pamięci. To kwestia czasu: im wcześniej, tym lepiej.

Gdy dodatkowo naukowcy przyjrzeli się 330 seniorom z Chongqing, okazało się, że w grupie z łagodnym bądź dużym niedoborem witaminy A demencję miało aż 75 proc. osób (w porównaniu do 47 proc. w grupie z normalnym poziomem witaminy).

Więcej: koplaniawiedzy.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH