Niedoświetlone biura mogą rozregulować nasz wewnętrzny zegar

FARMAKOTERAPIA

Autor: PAP/ rynekaptek.pl   05-08-2016, 15:05

Niedoświetlone biura mogą rozregulować nasz wewnętrzny zegar Ciemne biura zakłócają nasz życiowy dobowy rytm

To światło reguluje nasz rytm dobowy. A niedoświetlone biura mogą rozregulować nasz wewnętrzny zegar. O tym, co w organizmie nadaje naszemu życiu dobowy rytm, opowiada ekspert od snu i bezsenności prof. Russel Foster z Oksfordu.

Neurofizjolog prof. Russel Foster z Oksfordu podczas wykładu na konferencji ESOF w Manchesterze wyjaśnił, że w toku ewolucji organizm przystosował się do rytmu dobowego. A z punktu widzenia przeżycia było to potrzebne nie tylko dlatego, że nocą jest mniej światła niż w dzień, ale także ze względu na temperaturę i dostępność pożywienia.

Kiedy organizm przewiduje, że zbliża się noc, zaczyna obniżać temperaturę ciała. Kiedy zaś organizm spodziewa się, że nastąpi dzień, zaczyna podnosić temperaturę. Ten mechanizm działa nawet, jeśli człowiek nie jest świadomy, jaka to pora doby - np. kiedy jest zamknięty w całkowitej ciemności i kiedy może samemu zdecydować, kiedy iść spać, a kiedy się budzi.

Nasz wewnętrzny system sterowania rytmem dobowym zlokalizowany jest w mózgu - w tzw. jądrach nadskrzyżowaniowych. Badacz opowiada, że nawet jeśli komórki z tamtego obszaru usunie się z mózgu i hoduje w probówce, to dalej wykazują aktywność dobową.

Nie jest jednak tak, że zegar jest dany raz na zawsze i nic nie można w nim zmienić. Foster wyjaśnia, że aby wyregulować nasz wewnętrzny zegarek, potrzebne są komórki zwojowe. Światło, które do nich dociera, dostraja nasz rytm dobowy do pory dnia i nocy.

- Oko pozwala nam nie tylko rozpoznawać przestrzeń, ale również i czas - dodaje badacz. Russel Foster zaznacza, że osoby, które np. w wyniku wypadku straciły oczy, mogą doświadczać poważnych problemów z rytmem dobowym. - U tych osób zegarek ciągle tyka, ale już nie tak regularnie - komentuje badacz.

Aby nasz wewnętrzny zegarek działał prawidłowo, potrzebna jest odpowiednie natężenie światła. - A w biurach światła jest za mało - mówi Foster. Dodaje, że w większości biur czy we wnętrzach domów natężenie oświetlenia to zaledwie 300-400 luksów. Dla porównania w pełnym słońcu natężenie światła dochodzić może aż do 100 tys. luksów, w cieniu - to 10 tys. luksów, a w pomieszczeniu w pobliżu okna 3 tys. luksów.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH