Niedozwolone leki zamiast leczenia schizofrenii

FARMAKOTERAPIA

Autor: wiadomosci.gazeta.pl, ms / rynekaptek.pl   10-02-2015, 09:01

Niedozwolone leki zamiast leczenia schizofrenii

Trwa proces trojga lekarzy ze szpitala psychiatrycznego w Choroszczy, w którym wraz z testowanym lekiem na schizofrenię podawano pacjentom inne, niedozwolone w procesie leczenia farmaceutyki.

Dokumentacja zleceń zawierała leki zabronione. Wyniki badań były niewiarygodne, zafałszowane i niemożliwe do wykorzystania przez firmę, która zleciła ich przeprowadzenie i za nie płaciła. W choroskim szpitalu proceder ten trwał w latach 2005 – 2006.

Ostatni wyrok skazujący został uchylony i skierowany do ponownego rozpoznania przez Sąd Apelacyjny w Białymstoku w czerwcu 2014 r. Od stycznia 2015 r. proces toczy się od początku. Kolejni świadkowie będą zeznawać na początku marca.

W pierwszym procesie sąd wymierzył oskarżonym kary: półtora roku, roku i ośmiu miesięcy oraz dwóch lat pozbawienia wolności w zawieszeniu na pięć lat oraz grzywny od 15 do 50 tys. zł. Po uchyleniu powtórny proces trwał dwa lata i jesienią 2013 r. znów zapadł wyrok skazujący oskarżoną trójkę.

Najsurowiej został ukarany były dyrektor szpitala Mariusz M. - na dwa lata więzienia w zawieszeniu na pięć lat. Sąd wymierzył mu też 30 tys. zł grzywny. Dwie współoskarżone lekarki zostały skazane na kary po półtora roku więzienia w zawieszeniu na cztery lata oraz po 15 tys. zł grzywny. Były dyrektor odpowiadał także za wyłudzenie z NFZ około 80 tys. zł za hospitalizację pacjentów.

Więcej: wiadomosci.gazeta.pl

 

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH