Niekorzystna rola statyn w diagnozowaniu nowotworów

FARMAKOTERAPIA

Autor: PAP/ rynekaptek.pl   06-07-2015, 11:45

Niekorzystna rola statyn w diagnozowaniu nowotworów Przyjmowanie statyn utrudnia diagnozę w podejrzeniach nowotworów

Przyjmowanie popularnych leków przeciwcholesterolowych, jakimi są statyny utrudnia postawienie prawidłowej diagnozy w podejrzeniach nowotworów - stwierdzili polscy naukowcy.

Cechą komórek nowotworowych jest  zwiększony wychwyt glukozy, ulegającej następnie przemianom, głównie w procesie glikolizy tlenowej. To zjawisko wykorzystują tak ważne w diagnostyce nowotworowej instrumenty i urządzenia jak pozytronowa tomografia emisyjna (PET) oraz innowacyjne terapie nowotworowe. Komórki nowotworowe na badaniu są "jaśniejsze" niż ich otoczenie.

Zespół naukowców z Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego i Uniwersytetu Warszawskiego, kierowany przez dr hab. Dominikę Nowis, badający przemiany cholesterolu, zauważył tymczasem, że popularne leki, jakimi są statyny, stosowane powszechnie w zaburzeniach lipidowych czyli przy wysokim poziomie cholesterolu, będące bowiem inhibitorami enzymu uczestniczącego w jego syntezie, mogą w wysokim stopniu wpływać na przemiany glukozy w komórkach. Zmieniają bowiem sposób formowania białek wielokrotnie przekraczających błonę komórkową oraz wpływają na przeciwnowotworowe działanie przeciwciał monoklonalnych.

Naukowcy postanowili więc sprawdzić, jak statyny wpływają na przemiany glukozy w organizmie. Jak się okazało, statyny hamują wychwyt glukozy przez komórki człowieka, w mechanizmie zależnym od poziomu cholesterolu w błonie komórkowej, bo zmieniają formację białek, będących błonowymi transporterami glukozy.

W trakcie badań stało się jasne, że dla osób z podwyższoną zawartością cholesterolu w organizmie przyjmowanie statyn oznacza zmniejszanie wychwytu glukozy przez komórki krwi. Oznacza to iż u takich osób wyniki badania PET nie będą prawidłowe, co w przypadku diagnozy nowotworu jest wielkim zagrożeniem; na ich badaniu bowiem komórki nowotworowe będą bowiem wyglądały jak komórki zdrowej tkanki.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH