Niemal każdy z pacjentów po dopalaczach to toksykologiczna zagadka

FARMAKOTERAPIA

Autor: KR/ rynekaptek.pl   14-07-2015, 08:19

Niemal każdy z pacjentów po dopalaczach to toksykologiczna zagadka Dopalacze = narkotyki

Ciężkie przypadki zatrucia dopalaczami niezwykle trudno leczyć. Lekarze często bowiem nie wiedzą z jaką substancją psychoaktywną mają do czynienia. Testy są żmudne i mogą nic nie wykazać.

Jak powiedział dr Jarosław Szponar, ordynator oddziału toksykologiczno-kardiologicznego Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego w Lublinie, od początku roku oddział hospitalizował 152 pacjentów z zagrażającymi zdrowiu objawami po użyciu dopalaczy, narkotyków i środków psychoaktywnych. To dwa razy więcej w porównaniu do analogicznego okresu w roku poprzednim.

Z doświadczeń lubelskiego ośrodka wynika, że część pacjentów dociera w stanie ciężkim, wymagają intubacji. Są przypadki chorych hospitalizowanych od tygodnia do dwóch, z ciężkimi uszkodzeniami wielonarządowymi.

- Jedni trafiają do nas w śpiączce, inni są tak pobudzeni i agresywni, że muszą być eskortowani przez kilku policjantów - podaje dr Szponar.

Niemal każdy z pacjentów to toksykologiczna zagadka. Na rynku dopalaczy pojawia się dużo nowych środków o niewiadomym składzie. Ilość substancji psychoaktywnych jest bardzo duża.

Wykonanie badań toksykologicznych wymaga specjalistycznego laboratorium i kosztuje kilka tysięcy złotych. Poza tym często, gdy wyniki są już dostępne, pacjent dawno jest wypisany. Dlatego badania wykonuje je się głównie w razie wystąpienia tak masowych i ciężkich przypadków jak w województwie śląskim, gdzie w weekend od 10 do 12 lipca do szpitali trafiło ok. 200 osób. Badanie toksykologiczne zlecane jest także w przypadku zgonu.

Konsekwencje zażywania dopalaczy to m.in. uzależnienie - takie jak po twardych narkotykach, zaburzenia rytmu serca, zaburzenia oddychania, niewydolność nerek. Wszystkim tym chorym, którzy przeszli leczenie szpitalne po zażyciu dopalaczy, lekarze zalecają wizytę w poradni odwykowej.

- Wiemy, że raczej z tego nie korzystają. Najczęściej kontakt z dopalaczami mają młodzi ludzie między 15. a 20. rokiem życia. Dotarcie do nich jest trudne. Do ich rodziców również. Gdy pojawiają się, by odebrać dziecko ze szpitala są zaskoczeni problemem, ale odpychają od siebie myśl, że być może powodem jest to, iż czegoś w ich domu zabrakło - podsumowuje dr Szponar.

Największe żniwo dopalacze zbierają na Śląsku.  W ubiegłym roku zarejestrowano 602 przypadki zatruć dopalaczami, a w tym roku już 905. Trzy osoby zmarły. Ale informacje o wzroście liczby osób zatrutych dopalaczami napływają nie tylko ze Śląska i dużych miast, ale także z mniejszych.

Substancje psychoaktywne w środkach zastępczych, które na przestrzeni 2013 r. i 2014 r. były identyfikowane w próbkach produktów zatrzymanych i wycofanych z obrotu przez organy Państwowej Inspekcji Sanitarnej należały do następujących grup: syntetycznych kannabinoidów, katynonów, fenyloetyloamin, tryptamin, piperazyn, piperydyn i innych.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH