Nienasycone kwasy tłuszczowe omega 3 obniżają agresję wśród dzieci

FARMAKOTERAPIA

Autor: PAP/ rynekaptek.pl   20-05-2015, 14:47

Nienasycone kwasy tłuszczowe omega 3 obniżają agresję wśród dzieci

Amerykańscy naukowcy twierdzą, że nienasycone kwasy tłuszczowe omega 3 obniżają agresję wśród dzieci. O wynikach badań napisał Journal of Child Psychology and Psychiatry.

Naukowcy z Uniwersytetu Pensylwanii (USA) wykazali, że nienasycone kwasy tłuszczowe omega-3 - składniki odżywcze występujące głównie w rybim tłuszczu - mają pozytywny wpływ na funkcjonowanie behawioralne dzieci, gdyż wywołują u nich spadek częstotliwości agresywnych i antyspołecznych zachowań o charakterze zewnętrznym (wdawanie się w bójki, kłamanie) i wewnętrznym (depresja, lęk, wycofanie).

W badaniu uczestniczyło 200 dzieci w wieku od 8 do 16 lat, które przez 6 miesięcy codziennie wypijało porcję soku owocowego. Połowa badanych spożywała sok zawierający kwasy omega-3 (w ilości jednego grama), a pozostali konsumowali napój pozbawiony suplementu.

Dzieci i ich rodzice wypełniali też szereg kwestionariuszy dotyczących zachowania i cech osobowości, przy czym rodzice udostępniali informacje zarówno na własny temat, jak i na temat swoich podopiecznych.

Po u pływie pół roku, czyli zaraz po zakończeniu suplementacji, pobrano od dzieci próbki krwi (u części z nich stwierdzono podwyższony poziom kwasów omega-3 ) i ponownie przeprowadzono testy kwestionariuszowe. Procedurę (już bez badania krwi) powtórzono jeszcze raz po kolejnych sześciu miesiącach.

Okazało się, że zaraz po zakończeniu półrocznej suplementacji w obu grupach (eksperymentalnej i kontrolnej) - według relacji rodziców - obniżyła się częstotliwość zachowań agresywnych i antyspołecznych. Uznano to za efekt placebo.

Co bardziej interesujące, po upływie 12 miesięcy w grupie kontrolnej poziom agresji i skłonności antyspołecznych wrócił do stanu wyjściowego (sprzed badania). Natomiast w grupie eksperymentalnej, pomimo braku dalszej suplementacji, utrzymał tendencję spadkową.

Z poprzednich badań wynika, że kwasy tłuszczowe omega-3 pobudzają pracę grzbietowo-bocznej kory przedczołowej - miejsca odpowiedzialnego za złożone funkcje poznawcze. U kryminalistów ta część mózgu jest często uszkodzona lub osłabiona, dlatego wiąże się ją ze skłonnością do zachowań przestępczych.

- Kwasy omega-3 regulują neuroprzekaźniki, przedłużają żywotność neuronów i zagęszczają rozgałęzienia dendrytyczne. Niestety nasz organizm nie produkuje ich samodzielnie. Możemy za to przyswoić je z zewnątrz –mówi koordynator badania Adrian Raine.

Podobał się artykuł? Podziel się!

CZYTAJ TAKŻE

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH