Nierozpoznany bezdech senny kosztuje miliardy

FARMAKOTERAPIA

Autor: PAP/rynekaptek.pl   09-08-2016, 12:46

Nierozpoznany bezdech senny kosztuje miliardy Bezdech senny kosztuje USA niemal 150 miliardów dolarów rocznie.

Koszty związane z niewykrytym bezdechem sennym tylko w przypadku USA sięgają 150 miliardów dolarów rocznie - informuje „Journal of Clinical Sleep Medicine”.

Koszty związane z nierozpoznaną patologią pozwoliła określić analiza zlecona przez American Academy of Sleep Medicine (AASM), a przeprowadzona przez firmę Frost & Sullivan. Dane zebrano dzięki ankiecie wypełnionej przez 506 pacjentów leczonych z powodu obturacyjnego bezdechu sennego (OSA). Konsultowano się także ze specjalistami w dziedzinie ekonomii, zdrowia, zdrowia psychicznego, produktywności oraz wypadków. Zostały opracowane odpowiednie modele ekonomiczne.

OSA to przewlekła choroba, coraz częściej występująca także w Polsce. Jak wynika z analizy, problem dotyczy około 12 proc. dorosłych Amerykanów, czyli 29,4 miliona osób. Rozpoznanie i leczenie każdego przypadku OSA w Stanach Zjednoczonych pozwoliłoby zaoszczędzić 100 miliardów dolarów rocznie.

Według firmy Frost & Sullivan koszty związane z nierozpoznanym bezdechem sennym u amerykańskich dorosłych wynoszą 149,6 miliarda dolarów. Z tego 86,9 miliarda przypada na straconą produktywność, 26,2 miliarda na wypadki samochodowe, a 6,5 miliarda na wypadki w miejscu pracy. Leczenie zwiększa produktywność i poprawia bezpieczeństwo, a jednocześnie ogranicza obciążenie sytemu opieki zdrowotnej.

Nieleczony bezdech senny podnosi ryzyko kosztownych w leczeniu chorób - nadciśnienia, chorób serca, cukrzycy i depresji. Zdaniem ekspertów niezdiagnozowany bezdech senny zwiększa koszty opieki zdrowotnej oraz leków o około 30 miliardów dolarów rocznie.

Zgodnie z definicją American Academy of Sleep Medicine, obturacyjny bezdech senny (OSA) to związane ze snem zaburzenie oddychania z powtarzającymi się epizodami całkowitej lub częściowej niedrożności dróg oddechowych, do której dochodzi w czasie snu. Typowe objawy to chrapanie i sapanie lub duszność podczas snu oraz senność lub zmęczenie w ciągu dnia.

Głównym czynnikiem predysponującym do bezdechu sennego jest nadmierna masa ciała. W niektórych przypadkach schudnięcie może przyczynić się do poprawy lub wyeliminować objawy bezdechu sennego. Jedną z metod leczenia OSA jest ciągłe dodatnie ciśnienie w drogach oddechowych (CPAP) - terapia, która pomaga utrzymywać drożność dróg oddechowych dzięki dostarczaniu strumienia powietrza przez maskę, noszoną podczas snu.

Dzięki leczeniu OSA poprawia się jakość snu, rośnie produktywność, zaś absencja w pracy spada o 40 proc. Około 78 proc. pacjentów uważa leczenie bezdechu za dobrą inwestycję.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH