NIK m.in. o leczeniu gruźlicy w Polsce

FARMAKOTERAPIA

Autor: NIK/rynekaptek.pl   26-09-2016, 14:04

NIK m.in. o leczeniu gruźlicy w Polsce W 2014 r. odnotowano największą zapadalność na gruźlicę w woj. lubelskim i śląskim.

Kontrola NIK wykazała, że leczenie chorób płuc, w tym m.in gruźlicy, zostało zaniedbane przez Ministerstwo Zdrowia. Wyniki leczenia pogarsza m.in. brak nadzoru nad przyjmowaniem leków przeciwprątkowych w leczeniu pozaszpitalnym.

Mimo że zachorowalność na gruźlicę płuc w Polsce powoli się zmniejsza, NIK zauważa, że niemożliwe jest zwymiarowanie efektów jej leczenia u chorych.

Udokumentowane wyleczenia stanowią niecałe 30 proc., podczas gdy Światowa Organizacja Zdrowia zaleca osiągnięcie skuteczności na poziomie 85 proc. Jedną z przyczyn tego stanu rzeczy jest brak ustawowego obowiązku zgłaszania przez lekarzy wyników leczenia gruźlicy - ocenia NIK w raporcie o dostępności profilaktyki i leczenia chorób płuc.

Wyniki leczenia pogarsza także brak nadzoru nad przyjmowaniem leków przeciwprątkowych w leczeniu pozaszpitalnym. Jest to główna przyczyna przerywania leczenia przez co dziesiątego chorego. W kontrolowanych jednostkach 87 pacjentów przerwało leczenie przeciwprątkowe, stwarzając dla otoczenia zagrożenie zakażeniem. Kierownicy trzech spośród dwunastu kontrolowanych placówek nie wywiązali się z ustawowego obowiązku powiadomienia o tym państwowego powiatowego inspektora sanitarnego.

Problem stanowi również dostęp do niektórych leków. Kontrola wykazała, że jeden z leków – ozoniazyd, nie został umieszczony na liście refundacyjnej w postaci samodzielnej, a jedynie jako w skojarzeniu z ryfampicyną, jako składnik produktu rifamazid.

Gdy ze względu na nietolerancję rymfampicyny, rifamazid nie może być stosowany, konieczne jest wtedy stosowanie izoniazydu w samodzielnej postaci, dostępnej tylko w imporcie docelowym. Wiąże się to jednak z ponoszeniem częściowej odpłatności przez pacjenta. Z tego względu pacjenci mogą zaprzestać kupowania leku, co z kolei może prowadzić do wznowy gruźlicy. Ponadto narusza to ustawowe prawo pacjentów do bezpłatnego leczenia gruźlicy.

Raport

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH