"NIL nie stoi na straży medycyny jako sztuki"

FARMAKOTERAPIA

Autor: LJX/ rynekaptek.pl   28-10-2015, 12:23

"NIL nie stoi na straży medycyny jako sztuki" Krzysztof Łanda komentuje stanowisko NIL w sprawie eksperymentalnego zastosowania leku

Możliwości standaryzacji w medycynie są ograniczone - wie o tym każdy, kto choć raz uczestniczył w opracowywaniu standardów czy wytycznych postępowania. Medycyna zawsze będzie sztuką i nigdy nie będzie "książką kucharską" - pisze dr Krzysztof Łanda.

Do lekarza dochodzi świadomie i podświadomie ogromna ilość informacji o chorym (nie tylko w ramach badania fizykalnego, ale i podmiotowego) - tych informacji nie da się wpisać w żadne sztywne ramy, z uwagi na ich ilość, ale też ilość i złożoność możliwych konfiguracji - napisał dr Krzysztof Ładna w liście polemicznym do dra Macieja Hamankiewicz, prezesa NRL.

Dodał: - Dobry lekarz nie tylko posiada wiedzę, ale również umiejętności, doświadczenie i co niezwykle ważne, talent. Dobrego lekarza charakteryzuje także odpowiednia postawa. Na podstawie stanowiska NIL z dnia 21 sierpnia 2015 r. oraz tez wyrażonych w Pana pismach do mnie, mogę stwierdzić, że dziś NIL nie stoi ani na straży medycyny jako sztuki, ani nie kształtuje odpowiednich postaw u lekarzy – wręcz odwrotnie, NIL wpisuje się w nurt ograniczania wolności zawodu i tworzenia opresyjnego prawa w ochronie zdrowia.

Obu lekarzy skłóciła sprawa dra Marka Bachańskiego. Maciej Hamankiewicz skłonił się ku stanowisku CZD i MZ, że użycie marihuany przez dra Bachańskiego było eksperymentem, a nie eksperymentalnym użyciem leku. Z kolei dr Krzysztof Łanda, uznał, że stosowanie konopi w leczeniu padaczki lekoopornej u dzieci nie nosiło „znamion eksperymentu medycznego”, ale było eksperymentalnym użyciem substancji.

"Rygorystyczne traktowanie leków pod względem zastosowań poza wskazaniami rejestracyjnymi jest nie tylko nielogiczne, ale też w oczywisty sposób dyskryminujące. (...) Skala zjawiska stosowania leków i technologii nielekowych poza wskazaniami rejestracyjnymi czy poza standardami postępowania jest tak duża, że nie można wymagać od lekarzy przygotowania protokołu badania, zgłoszenia go do jednej z nielicznych Komisji Bioetycznych w Polsce, wniesienia stosowanej opłaty i oczekiwania 30 dni na jej rozstrzygnięcie w przypadku każdego zastosowania off label czy soft label" - pisze dr Łanda.

"Badanie kliniczne (w tym badania eksperymentalne) są ukierunkowane na poznanie, wzbogacenie wiedzy ogólnej. Praktyka medyczna jest ukierunkowana na pomoc pacjentowi, a więc lekarz ma
przeświadczenie, że jego działanie ma znaczące szanse na sukces dla dobra chorego" - kontynuuje dr Łanda.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH