NIL z apelem o podejmowanie działań proszczepiennych

FARMAKOTERAPIA

Autor: NIL/rynekaptek.pl   23-11-2016, 10:27

NIL z apelem o podejmowanie działań proszczepiennych NIL wzmocnia swój apel do lekarzy i lekarzy dentystów w celu propagowania szczepień.

9 grudnia 2016 roku członkowie Naczelnej Rady Lekarskiej publicznie zaszczepią się szczepionką przeciw pneumokokom. Chcą w ten sposób wzmocnić apel do lekarzy i lekarzy dentystów o podejmowanie działań proszczepiennych.

Apel został podjęty na posiedzeniu Naczelnej Rady Lekarskiej 4 listopada 2016 roku.

NIL stwierdza w nim, że ze względu na bezpieczeństwo pacjentów i ich ochronę przed groźnymi chorobami wirusowymi i bakteryjnymi, które mogą prowadzić do skomplikowanego leczenia i w niektórych przypadkach zagrażać nie tylko zdrowiu chorych, ale i ich życiu, lekarze i lekarze dentyści powinni podejmować i propagować działania proszczepienne.

Jak zaznacza Izba, w szczególności pamiętając o poddawaniu siebie i swoich bliskich szczepieniom ochronnym, wiedząc, że osoby wykonujące zawody medyczne w przypadku zachorowania stanowią źródło zakażenia wielu osób.

Zdaniem NIL, lekarze i lekarze dentyści powinni realizować obowiązkowe szczepienia ochronne dzieci i młodzieży, a także szczepić osoby narażone w sposób szczególny na zakażenie.

Izba uważa, że należy także realizować szczepienia poekspozycyjne zgodnie z Programem Szczepień Ochronnych ogłaszanym corocznie w komunikacie Głównego Inspektora Sanitarnego i publikowanym w Dzienniku Urzędowym Ministra Zdrowia. Istotne jest także propagowanie szczepień zalecanych i stosowanie się do zawartych w Programie Szczepień Ochronnych wytycznych dotyczących tych szczepień.

- Lekarze i lekarze dentyści powinni również informować o wskazaniach do szczepienia w szczególności: rodziców dzieci i młodzieży, kobiet w wieku rozrodczym, osób, które ze względu na choroby podstawowe są szczególnie narażone na zakażenie i powikłania po zachorowaniu na chorobę zakaźną, osób starszych, osób podróżujących poza granice kraju - apeluje NIL. 

Więcej: ww.nil.org.pl/

 

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH