Niska wyszczepialność powodem rekordowej liczby zachorowań na grypę

FARMAKOTERAPIA

Autor: MS/PAP/rynekaptek.pl   08-04-2016, 11:17

Niska wyszczepialność powodem rekordowej liczby zachorowań na grypę Polacy coraz rzadziej szczepią się na grypę

Według danych NIZP-PZH w mijającym sezonie grypowym odnotowano, aż 3 070 082 zachorowań na grypę i schorzenia grypopodobne. Oznacza to 10 proc. wzrost w stosunku do poprzedniego sezonu - poinformowali eksperci. Jako powód podali niską wyszczepialność.

Specjaliści na corocznym spotkania Flu Meeting 2016, które miało miejsce w czwartek, 7 marca w Warszawie zwrócili też uwagę na fakt, że hospitalizacji w tym sezonie grypowym wymagało aż 45 proc. więcej osób (13 077) niż w sezonie grypowym 2014-2015. O ciężkim przebiegu grypy w tym sezonie świadczy również jedenastokrotnie więcej przypadków zgonów z powodu grypy i jej powikłań.

Do 31.03.2016 NIZP-PZH odnotował 111 przypadków śmiertelnych. Eksperci podkreślają, że szczepieniom, które są najskuteczniejszym sposobem zabezpieczenia się przed grypą (ich skuteczność wynosi 60-90 proc.), powinny się poddawać głównie osoby z grup ryzyka, tzn. przewlekle chorzy, diabetycy, dzieci, osoby po 65 roku życia oraz kobiety w ciąży.

Przewodniczący Rady Naukowej Ogólnopolskiego Programu Zwalczania Grypy prof. Adam Antczak powiedział, że głównym powodem tak dużej liczby zachorowań w tym sezonie był wyjątkowo groźny wirus świńskiej grypy AH1N1 oraz to, że w 2015 r. przeciwko grypie zaszczepiło się zaledwie 3,4 proc. Polaków, mniej niż w poprzednich sezonach grypowych.

Najwięcej osób w naszym kraju zaszczepiło się przeciwko grypie w 2005 r. - 8,6 proc. populacji. Od tego czasu liczba tych szczepień spada. W 2007 r. zaszczepiło się 6,1 proc. Polaków, a w latach 2012-2014 - jedynie 3,7 proc.

- To zdecydowanie za mało, pod tym względem jesteśmy na jednym z ostatnich miejsc w Europie - podkreślił prof. Antczak.

Ekspert dodał, że wirus grypy charakteryzuje się dużą zmiennością, dlatego przed każdym sezonem epidemicznym skład szczepionki przeciw grypie jest aktualizowany o cząsteczki nowych szczepów wirusa.

- Właśnie dlatego tak bardzo chcemy uświadamiać, jak ważne jest coroczne szczepienie. Szczepienia przeciw grypie są najskuteczniejszą metodą, która chroni przed zachorowaniem, ale przede wszystkim zapobiega powikłaniom. Od zawsze podkreślam również, że szczepionka nie podana jest w 100 proc. nieskuteczna - mówi prof. Antczak.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH