Niski poziom testosteronu zwiększa ryzyko depresji u mężczyzny

FARMAKOTERAPIA

Autor: PAP/rynekaptek.pl   02-07-2015, 16:08

Niski poziom testosteronu zwiększa ryzyko depresji u mężczyzny Panowie z niskim testosteronem są znacznie bardziej narażeni na depresję

Naukowcy z George Washington University pod kierunkiem Michaela S. Irwiga wykazali, że mężczyźni, którzy mają poziom testosteronu na granicy normy są znacznie bardziej narażeni na depresję niż panowie w ogólnej populacji.

 • Badanie publikuje pismo "Journal of Sexual Medicine". Naukowcy przeprowadzili badanie w grupie 200 mężczyzn w wieku 20-77 lat, którzy z powodu stężenia testosteronu na granicy normy (200-350 nanogramów na decylitr krwi) zostali skierowani do specjalistycznej placówki medycznej na diagnostykę.

  Zebrano informacje dotyczące ich schorzeń, stosowanych leków, objawów hipogonadyzmu (u mężczyzn jest to defekt jąder, który objawia się tym, że nie produkują męskich hormonów płciowych lub produkują ich za mało), występowania depresji i zażywania leków przeciwdepresyjnych. Przy pomocy standardowego testu oceniano występowanie objawów depresji.

  Okazało się, że objawy depresji występowały u 56 proc. badanych. Odsetek ten jest znacznie wyższy niż w ogólnej populacji mężczyzn, w której wynosi od 6 do 23 proc., podkreślają autorzy pracy. 25 proc. badanych przyjmowało leki przeciwdepresyjne.

  W badanej grupie często stwierdzano: nadwagę lub otyłość oraz brak aktywności fizycznej, a także zaburzenia erekcji, obniżone libido, mniejsza liczba erekcji porannych, niski poziom energii życiowej, zaburzenia snu.

  Zdaniem autorów pracy lekarze powinni rozważyć badanie w kierunku depresji u mężczyzn, którzy trafili do opieki specjalistycznej z powodu niskiego poziomu testosteronu, nawet jeśli mieści się on w granicach normy. 

   

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH