Niwolumab w monoterapii w raku nerkowokomórkowym

FARMAKOTERAPIA

Autor: BMS/ rynekaptek.pl   22-04-2016, 13:34

Niwolumab w monoterapii w raku nerkowokomórkowym

Komisja Europejska dopuściła niwolumab do obrotu w monoterapii w dodatkowym wskazaniu – w zaawansowanym raku nerkowokomórkowym (RCC) po wcześniejszym leczeniu u dorosłych pacjentów.

Niwolumab jest pierwszym i jedynym inhibitorem immunologicznego punktu kontrolnego PD-1 zatwierdzonym w Europie, który wykazuje istotną korzyść pod względem całkowitego czasu przeżycia (OS) w porównaniu ze standardowym leczeniem w tej populacji pacjentów.

Rejestracja została wydana na podstawie wyników badania fazy III: CheckMate -025, opublikowanych w The New England Journal of Medicine. W ramach badania CheckMate -025 niwolumab był oceniany w porównaniu z ewerolimusem u pacjentów z zaawansowanym jasnokomórkowym RCC po wcześniejszym zastosowaniu leczenia antyangiogennego.

Pacjenci leczeni niwolumabem w tym badaniu osiągnęli medianę OS równą 25 miesięcy w grupie niwolumabu i 19,6 miesiący w grupie ewerolimusu (HR: 0,73 [98,5% CI: 0,57-0,93; p=0,0018]), co stanowiło ponad pięciomiesięczną poprawę w porównaniu z obecnym standardowym leczeniem.

W badaniu CheckMate -025 oceniano również jakość życia (QoL) pacjentów i stwierdzono, że u pacjentów leczonych niwolumabem występowała poprawa czasu przeżycia i jakości życia w porównaniu z ewerolimusem przez cały okres leczenia.

Podobał się artykuł? Podziel się!

CZYTAJ TAKŻE

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH