NIZP-PZH potwierdza wirusa Zika u Polki

FARMAKOTERAPIA

Autor: PAP/ rynekaptek.pl   19-08-2016, 08:22

NIZP-PZH potwierdza wirusa Zika u Polki Odnotowano pierwsze zachorowanie na Zika

NIZP-PZH przeprowadził dotychczas badania serologiczne w kierunku wirusa Zika u 30 osób, spośród których tylko u jednej potwierdzono zakażenie tym patogenem w dwóch osobnych testach - poinformowała PAP rzecznik prasowy Instytutu Monika Wróbel-Harmas.

- To kobieta, która wróciła z Ameryki Południowej, ale w chwili badania nie była w ciąży - wyjaśniła PAP rzecznik Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego-Państwowego Zakładu Higieny.

U dwóch osób nie potwierdzono zakażenia (w drugim badaniu krwi - PAP). U kolejnych dwóch osób w pierwszym teście stwierdzono prawdopodobne zakażenie, ale potrzebne jest jeszcze drugie potwierdzające ten fakt badanie, które jest dopiero w toku.

W NIZP-PZH w Warszawie testy krwi w kierunku wirusa Zika wykonywane są od marca 2016 r. Oznaczane są w nich przeciwciała klasy M i/lub G przeciw białku NS1 wirusa Zika w surowicy krwi pacjenta.

"Ponieważ w teście IgM mogą wystąpić reakcje nieswoiste, co zdarza się we wszystkich testach tego typu, zawsze konieczne jest potwierdzenie dodatniego wyniku IgM. W tym celu badana jest druga próbka krwi, którą należy pobrać po 2-3 tygodniach od pierwszego badania. W niektórych przypadkach możliwe jest także wykonanie badania potwierdzającego testem RT-PCR z wykorzystaniem próbki moczu" - informuje w przesłanym PAP komunikacie NIZP-PZH.

Wcześniej w laboratorium na Uniwersytecie Warszawskim przeprowadzono badania, które potwierdziły obecność wirusa Zika u dwóch osób, które wróciły z Dominikany i Kolumbii.

- Nic nie wiemy o tych badaniach, nie wiemy, jaka metodą były wykonane, jak również, czy przeprowadzono drugi test potwierdzający zakażenie - zastrzega w rozmowie z PAP Monika Wróbel-Harmas.

Większość osób zgłaszających się do NIZP-PZH na badania powróciła z terenów występowania wirusa Zika, głównie z Karaibów, Ameryki Południowej i Środkowej. Wszystkie osoby dotychczas zbadane zgłaszały w wywiadzie ukąszenia komarów. Objawy zakażenia występowały u osób z potwierdzonym lub prawdopodobnym wynikiem badania laboratoryjnego.

"Dotychczas nie stwierdzono zakażenia wirusem Zika u kobiety, która byłaby w ciąży. Wskazane jest, aby kobiety w ciąży przebywające na terenie występowania wirusa wykonały badania laboratoryjne w okresie 2-12 tygodni od powrotu do kraju" - zwraca uwagę NIZP-PZH.

CZYTAJ TAKŻE

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH