Nobel 2015: chorzy czekają na nowe leki przecimalaryczne

FARMAKOTERAPIA

Autor: dziennik.pl/rynekaptek.pl   06-10-2015, 11:31

Nobel 2015: chorzy czekają na nowe leki przecimalaryczne Na świecie na malarię umiera 3 miliony ludzi rocznie

Chorzy czekają skuteczne na leki przeciwmalaryczne - mówi ordynator Grażyna Cholewińska-Szymańska z Wojewódzkiego Szpitala Zakaźnego w Warszawie. Nagrodę Nobla w dziedzinie medycyny w tym roku przyznano za nowe terapie chorób wywołanych przez pasożyty.

Według doktor Grażyny Cholewińskiej-Szymańskiej, nagrodzeni naukowcy pracowali nad lekami znanymi od kilkunastu lat i odkryli nowe możliwości ich wykorzystania.

Bezpośrednim powodem przyznania tej nagrody było bardzo szczegółowe wykrycie patomechanizmów działania leków, zarówno przeciwmalarycznego, jak i przeciw nicieniom, poznanie takich mechanizmów na poziomie molekularnym, genetycznym, które można wykorzystać do leczenia tych ciężkich chorób – pisze dziennik.pl.

Chodzi o zablokowanie namnażania się pasożytów. Większość nowoczesnych leków nie opiera się na mechanizmach, które bezpośrednio zabójczo działają na patogen, tylko próbuje się znaleźć taki lek, który "wejdzie" do wnętrza zakażonej komórki i tam zablokuje cykl namnażania się nowych pasożytów - wyjaśnia doktor Grażyna Cholewińska-Szymańska.

W Polsce rocznie jest dwadzieścia kilka przypadków malarii. Często jest to wielolekooporna malaria. Lek opracowany przez noblistów byłby dla nich skuteczny. Na świecie zakażonych malarią jest sto milionów osób, 3 miliony rocznie umiera.

 

 

 

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH