Nobel w dziedzinie medycyny przyznany

FARMAKOTERAPIA

Autor: PAP/ rynekaptek.pl   05-10-2015, 12:07

Nobel w dziedzinie medycyny przyznany Nagroda za lek przeciwko malarii

W tym roku Nagroda Nobla w dziedzinie medycyny i fizjologii trafi do Williama C. Campbella i Satoshi Omury, za odkrycie leku zwalczającego choroby wywoływane przez nicienie - m.in. słoniowaciznę i ślepotę rzeczną.

Drugą połowę nagrody otrzymała Chinka, Youyou Tu, która opracowała lek zmniejszający śmiertelność wśród pacjentów cierpiących na malarię.

Choroby wywoływane przez pasożyty dotykają dziś przede wszystkim krajów najbiedniejszych i stają się jednym z czynników powstrzymujących ich rozwój. Tegoroczni nobliści opracowali leki, które zrewolucjonizowały leczenie tych chorób - uzasadnił swoją decyzję Komitet Noblowski.

William C. Campbell i Satoshi Omura są twórcami leku o nazwie Avermectin, którego pochodne bardzo ograniczyły skutki słoniowacizny i ślepoty rzecznej wywoływanych przez nicienie. Youyou Tu opracowała Artemisinin zmniejszający śmiertelność chorych na malarię.

Youyou Tu (ur. w 1930 r.) jest dwunastą kobietą nagrodzoną Noblem w dziedzinie medycyny i fizjologii. Swoją karierę naukową poświęciła badaniom nad tradycyjną medycyną chińską; jest profesorem Akademii Chińskiej Medycyny Tradycyjnej.

William C. Campbell (ur. 1930 r. w Irlandii) od lat 50. XX w. pracuje na uczelniach amerykańskich. Obecnie jest emerytowanym badaczem na Drew University w Madison (stan New Jersey).

Satoshi Omura (ur. w 1935 r. w Japonii) jest światowym ekspertem w dziedzinie chemii bioorganicznej, emerytowanym profesorem na Uniwersytecie Kitasato.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH