Nowa insulina daje mniej "niedocukrzeń". Będzie refundowana?

FARMAKOTERAPIA

Autor: PW/rynekaptek.pl   08-12-2016, 08:25

Nowa insulina daje mniej "niedocukrzeń". Będzie refundowana? Nowe długo działające analogi insuliny mają wyraźnie korzystniejszy profil działania.

W Polsce pojawiła się możliwość jeszcze lepszego kontrolowania cukrzycy. Mowa o długo działającym analogu insuliny o wyraźnie korzystniejszym profilu działania niż stosowana do tej pory glargina. Resort Zdrowia rozważa wprowadzenie nowości na listę refundacyjną.

W Polsce od 2000 roku dostępna jest glargina (Lantus), długo działający analog insuliny. Jego dostępność znacznie poprawiła u chorych skuteczność kontroli poziomu glikemii między posiłkami oraz w nocy. Jest już też biosymilar tego preparatu.

Szesnaście lat od momentu wprowadzenia glarginy pojawia się możliwość jeszcze lepszego kontrolowania cukrzycy. Ministerstwo Zdrowia rozważa refundację długo działającego analogu insuliny o wyraźnie korzystniejszym profilu działania.

Nowy preparat insuliny (Toujeo) jest 3-krotnie zagęszczonym roztworem już znanej i dostępnej od wielu lat glarginy. Zamiast 100 jednostek w mililitrze, jak w stosowanej już od lat glarginie, nowy analog zawiera 300 jednostek w mililitrze.

- To zagęszczenie cząsteczki spowodowało ciekawe dodatkowe właściwości nowej insuliny. Uzyskana insulina ma, w porównaniu ze znaną dotychczas glarginą, bardziej płaski profil działania. Charakteryzuje ją również wydłużony czas działania - nawet do 30 godzin, podczas gdy mniej stężona glargina działała do 24 godzin - tłumaczy prof. Grzegorz Dzida z Katedry i Kliniki Chorób Wewnętrznych Uniwersytetu Medycznego w Lublinie.

Jak wyjaśnia profesor, ze względu na swój bezszczytowy profil działania nowa insulina okazała się bardziej przewidywalna co do efektu stosowania - daje mniej niedocukrzeń. Z badań klinicznych EDITION wynika, że częstotliwość hipoglikemii u pacjentów wymagających podania Toujeo jest mniejsza o 21-23 proc. niż w przypadku terapii prowadzonej przy użyciu glarginy.

To bardzo istotny wynik, bo - jak zauważa prof. Grzegorz Dzida - niedocukrzenie jest w części przypadków nawet bardziej groźne niż wysoki poziom cukru: - Wiemy, że z niedocukrzeniem wiążą się bardzo poważne powikłana, a przede wszystkim zwiększone ryzyko nagłego zgonu.

- Otrzymaliśmy wcześniej zapewnienia ministerstwa, że nowa insulina trafi na listy refundacyjne od stycznia. Teraz już takiej pewności nie ma, bo nie uzyskujemy żadnego potwierdzenia dla tych deklaracji pytając w Ministerstwie Zdrowia - tłumaczy Anna Śliwińska, prezes zarządu głównego Polskiego Stowarzyszenia Diabetyków.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH