Nowa metoda niszczenia raka - przy użyciu zmodyfikowanych wirusów

FARMAKOTERAPIA

Autor: PAP/ rynekaptek.pl   03-06-2015, 12:17

Coraz bardziej zachęcające są próby wykorzystania zmodyfikowanych genetycznie wirusów do niszczenia nowotworów złośliwych. Jason Chesney z University of Louisville twierdzi, że u niektórych pacjentów spowodowały one cofniecie się zaawansowanego czerniaka.

Poinformowano o tym podczas 51. kongresu Amerykańskiego Towarzystwa Onkologii Klinicznej (ASCO), który we wtorek zakończył się w Chicago. Publikacja na ten temat jednocześnie ukazała się w najnowszym wydaniu pisma ,,Journal of Clinical Oncology".

Jason Chesney wspólnie Robertem Coffinem od kilku lat prowadzi badania nad zastosowaniem zmodyfikowanego wirusa opryszczki o nazwie T-VEC, który nie wywołuje zakażenia, potrafi natomiast wnikać do komórek nowotworowych czerniaka, raka skóry, i je niszczyć. Pierwsze doniesienia o tym przedstawili oni podczas dwóch poprzednich konferencji ASCO (w 2013 i 2014 r.).

Z najnowszej publikacji wynika, że badaniami objęto dotąd 436 osób z zaawansowanym czerniakiem w 64 ośrodkach na świecie, głównie w USA. Chorym co dwa tygodnie wstrzykiwano dawkę zmodyfikowanych wirusów. Nie wszyscy odpowiedzieli na leczenie, ale u 16 proc. pacjentów uzyskano 50 proc. remisję choroby, która utrzymywała się co najmniej przez pół roku.

Najlepsze efekty uzyskano u osób z nieco mniej zaawansowanym czerniakiem oraz u tych, którzy nie byli wcześniej leczeni innymi metodami. Średni okres przeżycia w tej grupie był o 20 miesięcy dłuższy w porównaniu do chorych, którzy nie byli leczeni szczepionką antynowotworową. Dzięki nowej metodzie pacjenci żyli średnio 41 miesięcy, podczas gdy ci, którzy byli leczeni metodami tradycyjnymi jedynie 21,5 miesięcy.

Coffin, który opracował antynowotworową szczepionkę T-VEC, twierdzi, że u niektórych chorych uzyskano znacznie dłuższe remisje choroby, mimo znacznego zaawansowania choroby. Część z nich żyje od ponad 3 lat. Jednym z tych pacjentów jest 56-letnia Shari Wells Ashland w USA, którą włączono do badań klinicznych w 2010 r., gdy czerniak był u niej w czwartym etapie rozwoju. Gdy zgłosiła się do Graham Brown Center należącym do szpitala uniwersyteckiego w Louisville, dawano jej jedynie sześć miesięcy życia.

Dr Chesney wyjaśnia, że wirusy opryszczki T-VEC zwalczają czerniaka na dwa sposoby: wnikają do komórek nowotworowych i je dosłownie rozsadzają od środka, a jednocześnie pobudzają układ odpornościowy.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH