Nowa terapia w SM: iniekcja raz na dwa tygodnie

FARMAKOTERAPIA

Autor: Marzena Sygut/ rynekaptek.pl   11-05-2015, 12:46

Nowa terapia w SM: iniekcja raz na dwa tygodnie

W lipcu 2014 r. Komisja Europejska dopuściła do obrotu na terenie UE preparat Plegridy - pierwszy pegylowany interferon 1a, stosowany w terapii stwardnienia rozsianego. Dzięki temu chorzy na terenie Europy mają szansę przyjmować lek jedynie raz na dwa tygodnie.

Zdaniem ekspertów może to istotnie wpływać na compliance przyjmowania leku i jakość życia pacjentów. Podobną szansą mogą wkrótce otrzymać pacjenci w Polsce. Plegridy czeka właśnie na ocenę AOTMiT.

Plegridy należy do klasy terapeutycznej interferonów stosowanych w leczeniu pacjentów z SM, łączy w sobie wysoką skuteczność, korzystny profil bezpieczeństwa i najrzadsze dawkowanie spośród wszystkich dostępnych metod leczenia pierwszej linii.

Jak zaznaczał na niedawnej konferencji w Łodzi prof. Hans Peters Hartung, przewodniczący Wydziału Neurologii i Neuropsychiatrii Uniwersytetu Heinricha Heinego w Düsseldorfie, obecnie wprowadzona do stosowania na terenie Europy, nowa postać interferonu pegylowanego beta 1A jest dla pacjentów zdecydowanie bardziej komfortowa.

Z kolei prof. Krzysztof Selmaj, kierownik Katedry i Kliniki Neurologii Uniwersytetu Medycznego w Łodzi we wcześniejszych rozmowach z Rynkiem Zdrowia podkreślał, że dzięki temu, iż nowe leki iniekcyjne będą podawane coraz rzadziej, pomimo wprowadzenia leków doustnych, cały czas będzie miejsce w systemie dla preparatów w zastrzykach.

- Przy takim sposobie podawania, jaki ma Plegridy, leki w iniekcji na pewno będą nadal popularne. Pacjent będzie miał po prostu możliwą drogę wyboru - wyjaśnił prof. Selmaj.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH