Nowe leki przedłużają życie chorym na szpiczaka

FARMAKOTERAPIA

Autor: PAP/rynekaptek.pl   14-07-2015, 08:43

Nowe leki przedłużają życie chorym na szpiczaka   Dzięki nowym lekom ze szpiczakiem można żyć coraz dłużej

Jak wyjaśnia prof. Jadwiga Dwilewicz-Trojaczek z Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego, w leczeniu szpiczaka, choroby układu krwiotwórczego, wprowadzane są wciąż nowe leki przedłużające życie chorych.

W leczeniu szpiczaka najczęściej stosuje się jednocześnie różnego typu preparaty. Są to leki immunomodulujące, takie jak talidomid i lenalidomid, inhibitory proteasomu, np. bortezomib, oraz przeciwciała monoklonalne. - Często stosuje się je w wielu skojarzeniach w zależności od fazy choroby, wieku i stanu zdrowia chorego - twierdzi prof. Dwilewicz-Trojaczek.

Prof. Tomasz Wróbel z kliniki hematologii, nowotworów krwi i transplantacji szpiku Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu podkreśla, że większy dostęp do leków sprawia, że lepiej można je dopasować do poszczególnych pacjentów, w różnych skojarzeniach. Dodaje, że skojarzenie choćby dwóch preparatów daje efekt synergiczny - ich działanie jest wtedy nawet kilkakrotnie silniejsze.

Według kierownika katedry i kliniki hematologii, onkologii i chorób wewnętrznych WUM, prof. Wiesława Jędrzejczaka, głównym celem leczenia jest doprowadzenie do częściowej choćby emisji choroby. Wtedy można choremu zaproponować autoprzeszczep wyizolowanych z jego krwioobiegu prawidłowych komórek krwiotwórczych, z których organizm odtwarza szpik kostny. Ryzyko zgonu w wyniku powikłań takiej operacji jest niewielkie.

Najskuteczniejszą metodą leczenia szpiczaka jest przeszczepienie szpiku zawierającego komórki macierzyste pozyskane od innego dawcy, spokrewnionego lub obcego. Optymalnym dawcą do takiego przeszczepu, tzw. allogenicznego, jest osoba spokrewniona z chorym, najlepiej brat lub siostra.

W leczeniu chorych z opornym lub nawrotowym szpiczakiem mnogim wykorzystywany jest podawany w tabletkach lenalidomid (w Polsce stosowany w ramach tzw. programu lekowego). - Lek ten coraz częściej stosowany jest również w pierwszej linii leczenia. W skojarzeniu z bortezomibem oraz deksametazonem (glikokortykosteroidem o silnym działaniu przeciwzapalnym i immunosupresyjnym - przyp. PAP), pozwala u niemal wszystkich chorych uzyskać odpowiedź na leczenie - twierdzi prof. Dwilewicz-Trojaczek.

Szpiczak z czasem staje się coraz bardziej oporny na leczenie. Dla niektórych z chorych kolejną nadzieją może być lek nowszej generacji o nazwie pomalidomid. "Niestety, nie jest on jeszcze refundowany w Polsce, a zatem nie jest dostępny. Brakuje nam tej opcji, gdyż jest on pomocny u chorych, u których pojawiła się oporność m.in. na lenalidomid" - mówi prof. Wróbel.

Specjalista dodaje, że w Unii Europejskiej hematolodzy wciąż oczekują na zarejestrowanie nowej generacji inhibitora proteasomu o nazwie carfilzomib. Na razie w przyśpieszonym tempie wprowadzono go do użycia w Stanach Zjednoczonych; stosowany jest w skojarzeniu m.in. z pomalidomidem oraz deksametazonem.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH