Nowe postacie leków są zbawienne

FARMAKOTERAPIA

Autor: Luiza Jakubiak/rynekaptek.pl   23-09-2011, 06:48

Nowe postacie leków są zbawienne

Pierwsze dożylne wstrzykniecie miało miejsce w XVII wieku i odbyło się u psa. Polegało na podaniu opium rozpuszczonego w winie. Dzisiaj dożylne podania leku wyglądają inaczej.

Przez lata badacze doskonalili formy leków i sposoby ich podawania. Obecnie ciekawą metodą szeroko rozwijaną jest metoda inkorporowana, która polega na zawieszeniu substancji leczniczej w nośniku opóźniającym uwalnianie. Najcześciej jest to nośnik hydrofilowy, lipofilowy albo nierozpuszczalny w przewodzie pokarmowym. Tabletka w nośniku hydrofilowym pęcznieje i tworzy hydrożel o dużej lepkości, opóźniający dyfuzję substancji leczniczej. Pływające tabletki
Ciekawa jest też metoda inkorporowania w nośniki nierozpuszczalne. Noszą one wtedy nazwę tabletek szkieletowych albo matrycowych. Taka tabletka nie rozpada się w przewodzie pokarmowym, a substancja lecznicza uwalnia się na skutek dyfuzji. 

Na końcu tego procesu szkielet jest wydalony z ustroju. Zdarza się, że pacjenci przynoszą zawinięte w chusteczki tabletki z pretensjami, że te się nie wchłaniają.Jeszcze innym ciekawym rozwiązaniem jest tabletka pływająca albo flotacyjna, którą można dłużej zatrzymać w żołądku. Zmikronizowaną substancję leczniczą zamyka się w kapsułce wraz z substancją, która pod wpływem wody wytwarza żel.

Pomiędzy drobinami substancji zamyka się powietrze, by kapsułka mogła pływać na powierzchni. 

Należy jednak uprzedzić pacjenta, by po zażyciu leku pozostawał w pozycji poziomej. Nie można podawać tabletki osobom leżącym, gdyż wtedy chory nie dostanie całej dawki.
Innym sposobem podania leku jest celowane uwalnianie substancji leczniczej w okrężnicy. Przykładowym produktem jest mesalazyna, niesteroidowy lek przeciwzapalny, stosowany od lat.

 Jednak dopiero pod koniec lat 90. tych pojawiły się powlekane granulki, które okazały się zbawienne. Dzięki miejscowemu działaniu tej postaci leku, pacjenci chorujący na wrzodziejące zapalenie jelita grubego nie musieli być operowani.Ale pacjent musi pamiętać o zasadach przyjmowania leków o przedłużonym działaniu: nie należy dzielić tabletki, chyba że ma kreskę podziału. Nie powinno się popijać leku gorącymi płynami lub alkoholem. Należy też pamiętać, że tabletki matrycowe wydalają się w stanie niezmienionym oraz o mniejszej częstotliwości ich przyjmowania.CZYTAJ TAKŻE

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH