Nowe przeciwwskazania do stosowania CellCept i Myfortic

FARMAKOTERAPIA

Autor: URPL/ rynekaptek.pl   03-12-2015, 12:42

Nowe przeciwwskazania do stosowania CellCept i Myfortic

URPL przypomina o wzmocnieniu zaleceń dotyczących zapobiegania ciąży podczas stosowania produktu CellCept (mykofenolanu mofetylu; prolek kwasu mykofenolowego).

Mykofenolan jest substancją o silnym działaniu teratogennym u ludzi, wykazującym w przypadku narażenia na niego w czasie ciąży zwiększone ryzyko wystąpienia samoistnych poronień i wad wrodzonych.

Do punktu 4.3 ChPL produktu CellCept zawierającego mykofenolan wprowadzono następujące nowe  przeciwwskazania. Charakterystyki produktów leczniczych CellCept i Myfortic zostaną w tym zakresie ujednolicone:

- produktu nie należy stosować w ciąży, chyba że nie ma odpowiedniej alternatywnej metody leczenia immunosupresyjnego w celu zapobieżenia odrzucaniu przeszczepu;

- produkt nie należy podawać kobietom w wieku rozrodczym, które nie stosują metod antykoncepcyjnych o wysokiej skuteczności;

- nie należy rozpoczynać leczenia produktem CellCept u kobiet w wieku rozrodczym bez przedstawienia wyniku testu ciążowego, przeprowadzonego w celu wykluczenia niezamierzonego stosowania produktu w ciąży.

Dodatkowo lekarz powinien upewnić się, że kobiety i mężczyźni przyjmujący mykofenolan zdają sobie sprawę z ryzyka szkodliwego wpływu na dziecko, z konieczności stosowania skutecznej antykoncepcji oraz konieczności natychmiastowej konsultacji z lekarzem, jeśli jest podejrzenie ciąży.

Podobał się artykuł? Podziel się!

CZYTAJ TAKŻE

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH